Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
Roberta

Cinema Addict - 2267 Film Ratings

Member Since: Feb 14, 2010

more Featured Reviews
77 62% Heartburn (1986) - Aug 03, 2010
"Meryl is great here, funny even. I love the soundtrack "Coming Around Again" by Carly Simon is part of my private soundtrack."
72 35% Harsh Times (2006) - Nov 30, 2010
"Bale playing an unlikeable character. Competent as usual. Damaged people."
62 8% It's All About Love (2003) - Jan 22, 2011
"It had the intention to be considered a beautiful movie, but that's the wrong attitude. Beautiful movies are just beautiful. No intention and tend to be unforgettable."
75 50% The Fall (2008) - Feb 04, 2011
"The stories we listen to during our childhood are the best, aren't they? And this movie knows all about it. Lee Pace is cute, too."
63 10% Beyond a Reasonable Doubt (2009) - Jan 14, 2011
"Very nice! "
100 99% City Lights (1931) - Feb 14, 2010
"Chaplin is one of my favorite directors. His work defines what I understand makes of cinema an art. Try not to laugh during the boxing sequence. Try not to cry during the final sequence. Simply WONDERFUL."
98 99% Batman Returns (1992) - Feb 14, 2010
"When Pfeiffer understands Catwoman's spirit like this, I can only LOVE it! DeVito's Penguin is a wonderful adult portrayal for kids. Great memories. I often rewatch it."
72 35% The Burning Plain (2008) - Jan 17, 2011
"This is the first time I watched Jennifer Lawrence. And yes, I think she is a great actress and so young. I predict that she will be nominated many times for the Oscar. Talent is always welcome. I'm excited to watch Winter's Bone."
100 99% The Bridges of Madison County (1995) - Feb 14, 2010
"My absolutely favorite actress is directed by one of my favorite directors. The story is romantic and dramatic. This movie is very much me in ways I'm not necessarily fond of exposing. (lol) A masterpiece."
64 12% The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) - Jan 18, 2011
"I was expecting more to be honest."