Sam Hell

sam_hell
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 14 Jan 2009
Location: Los Angeles, CA, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I like smart, sexy, dark and funny.

more Recent Ratings

97 85% Blue Velvet (1986) - Rated 14 Jan 2009
"Wake up to the darkside of the American dream and wallow in its deep lush shadows."
94 55% Sheitan (2006) - Rated 14 Jan 2009
"Hilarious acid country creep out. Vincent Cassel is way too much fun..."
90 15% Closet Land (1991) - Rated 14 Jan 2009
"An intense and intellectually engaging film about the abuse of power, fear, paranoia, the powerless and the human spirit."
91 25% El Topo (1970) - Rated 14 Jan 2009
""We travel in a spiral..." - enough said!"
87 5% The Holy Mountain (1973) - Rated 14 Jan 2009
"Satan mentors Jesus in this triple dipped visual orgy of the absurdities and tragedies of capitalism and christianity."
96 75% Naked (1993) - Rated 14 Jan 2009
"Quintessential 90s Angst movie! Thewlis is on fire! Smart, dark, funny and bleak."
93 45% I Stand Alone (1998) - Rated 14 Jan 2009
"Philippe Nahon is amazing as an an unhinged and desperate bastard internally coming apart at the seams."
95 65% Inside (2007) - Rated 14 Jan 2009
"Best Horror in Ages! Impeccably paced and shot. More than gore and disturbing content, this is brutally tense madness at it's best! MAKE SURE TO GET THE UNRATED VERSION!!!"
92 35% Twentynine Palms (2003) - Rated 14 Jan 2009
"This movie will have you believing that we are all teetering on the edge of utter madness and despair."
100 95% Looker (1981) - Rated 14 Jan 2009
"80s sci-chedelic fun... Light Oriented Ocular Kinetic Emotive Response!"