Steel

steel
Flick Fan - 26 Film Ratings
Member Since: 04 Jun 2014
Location: Gordon, Nebraska, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I\'m a college student in Nebraska with a love for writing, movies, and comedy.

more Recent Ratings

87 69% Gyakuten saiban (2012) - Rated 11 Jun 2014
"Definitely one of the better video game movies (though, let's be honest, not tons of competition there). It has some intrigue and has the same goofiness from the game series."
85 53% The Girl Who Leapt Through Time (2006) - Rated 11 Jun 2014
"A rather memorable slice-of-life movie that's worth a watch on a laid-back, casual day."
80 38% Porco Rosso (1992) - Rated 11 Jun 2014
"While not as good as Studio Ghibli's other works, it's still enjoyable and there's just a feeling that the whole thing is done tongue-in-cheek."
98 98% The Thing (1982) - Rated 10 Jun 2014
"Without a doubt, this is my favorite horror film. It has intelligent characters, real atmosphere, and a very well-written story. If you want a real scare, I highly recommend that you check this movie out."
80 38% Frozen (2013) - Rated 07 Jun 2014
"An enjoyable addition to the Disney pantheon, though it could have used a bit more polishing."
85 53% The Little Mermaid (1989) - Rated 07 Jun 2014
"Definitely one of my more favorite Disney movies."
82 44% The Good, the Bad, the Weird (2008) - Rated 07 Jun 2014
"Just an enjoyable shoot 'em up."
48 9% The Amazing Spider-Man (2012) - Rated 07 Jun 2014
"There were definitely parts of this movie that I liked, but as a whole, I just found it disappointing. This movie had a chance to break away from the Raimi trilogy and try something fresh and original, but instead opted to just re-tell the story we've heard dozens of times by now with considerably less charm."
77 32% The Blues Brothers (1980) - Rated 07 Jun 2014
"While not great, I did find some very funny moments within this and, ultimately, did find it to be a very good film."
90 84% Spirited Away (2001) - Rated 07 Jun 2014
"An enjoyable surreal and artistic film. Without a doubt, my favorite Studio Ghibli flick."