Synthesis

synthesis
Movie Buff - 202 Film Ratings
Member Since: 15 Feb 2012
Location: Canada
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: Devotee of the films of Shark Trager.

more Recent Ratings

75 33% The Odd Life of Timothy Green (2012) - Rated 05 Oct 2012
"I wanted to dislike this film, hard-hearted cynic that I am, but its simple charm, the wonderfully naif performance by the eponymous character and the bittersweet climax made that impossible. Instead, my eight-year-old daughter and I both cried. To me, that makes this a damn good movie."
80 49% Blow Out (1981) - Rated 25 Aug 2012
85 69% Blood Simple (1984) - Rated 25 Aug 2012
84 64% The Dark Knight Rises (2012) - Rated 25 Aug 2012
86 72% The Trouble with Harry (1955) - Rated 25 Aug 2012
88 78% Rear Window (1954) - Rated 25 Aug 2012
84 64% Marnie (1964) - Rated 25 Aug 2012
89 86% Vertigo (1958) - Rated 25 Aug 2012
88 78% The Birds (1963) - Rated 25 Aug 2012
89 86% Rope (1948) - Rated 25 Aug 2012