Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
Videoetron

Film Freak - 536 Film Ratings

Member Since: Jan 10, 2020

Bio: Just trying to keep track of the movies I am watching, starting January 8th 2020 since it would be too hard trying to go more retroactively than that.

My movie choice and their logical order are erratic and logical only to me :U If you see me review videogames, it's just me having watched a play-through as if it was a movie, not me having played them.
more Recent Ratings
50 10% Femme Fatale (2002) - Apr 13, 2021
"Make erotic thrillers as you please, but the label being used only to hide a weak plot and painful acting leaves a bad taste in my mouth. The melodramatic shots and slow motions and effects are so cheesy at times it seem straight out of some cheap drama from the '80s. Using boobs as a distraction is kind of less smart than the movie tries to be. I felt face blind watching it as I could not tell the women apart, and they kept having makeovers"
60 40% The Mystery Of A Hansom Cab (2012) - Apr 13, 2021
"It felt like a Murdoch Mysteries episode, or any of the Victorian-era investigation shows. With the dark family secret and the tour of the injustices and harsh fates of the period. Not bad. For a movie one would expect a bit more style and charisma, but it's better than many tv movies too."
50 10% Phantasm (1979) - Apr 12, 2021
"I know it was meant to make everything seem like a dream, and dreams are often very incoherent. The problem is that one has to go through the entire thing before getting the explanation as to why it made absolutely no sense. Being told "gotcha!" in the end doesn't heal entirely the feeling of displeasure and outrage that lasted the previous 60-80 minutes."
56 21% Tenderness (2009) - Apr 11, 2021
"At some point one wonders if it's some sort of creeping psychological thriller, but then the final part just muddles it up some. The expectation of more crime parasitize the message and distracts one from it too, so it's a weird in-between. I didn't like the girl's acting and her character both"
60 40% The Rental (2020) - Apr 11, 2021
72 80% The Last Unicorn (1982) - Apr 11, 2021
"The animation is not the most impressive, even if some designs were perhaps made to be stylized in a way I am not fond of (the humans are ugly). The story and the lore have fascinating gravity to them however, like some mysterious fairy tale with serious consequences to failing the story's quest. Interesting characters too, though the voice acting is not always on point, and the songs sometimes out of place. It could still please a kid, especially if they like unicorns."
58 28% State of Play (2009) - Apr 11, 2021
43 5% The Ex (2006) - Apr 10, 2021
"A comedy made to play on the awkwardness and social cringe, but way too exaggerated and dumb to actually keep your there. If it tried to mock over the top hip companies, it ruined the mockery with too much crap with the guy characters. "
77 87% Definitely, Maybe (2008) - Apr 10, 2021
"By romantic comedy standards, it's actually pretty good (hence the high rating). It avoided clichés or made sure not to play them too straight, Reynolds was a believable degree of wiseass, the cast was good, and the ending showed some maturity. They did well in showing how life can take such different trajectories, and how relationships can change, but how people can still remain connected somehow."
53 15% Boomerang (1992) - Apr 10, 2021