ZapMovies

zapmovies
Flick Fan - 30 Film Ratings
Member Since: 06 Jul 2016
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

85 76% The Shawshank Redemption (1994) - Rated 07 Nov 2016
"Unfairly sentenced for murder, Andy is sent to Shawshank prison, where he will become friends with some of the inmates. Trailer: https://youtu.be/EZ-zFwuR0FY"
62 15% The Break-Up (2006) - Rated 28 Oct 2016
"Jennifer Aniston falls out of love with Vince Vaughn providing a few laughs along the way. Trailer: https://youtu.be/hmt44vHlxnk"
60 11% Rocky Balboa (2006) - Rated 20 Oct 2016
"After many years Rocky goes back to the ring, now a widower and distanced from his son, will he be able to get his life back on track? Trailer: https://youtu.be/HM6Tf6nYWw0"
68 28% La Voltige (1895) - Rated 04 Sep 2016
"Trick Riding, originally titled "La Voltige" (1895) is the second movie in cinema history and the first comedy film. While quite simplistic, it made audiences laugh. The movie is in the public domain you can watch it here for free: https://youtu.be/IbqmT9dUD38"
67 23% La Sortie des usines Lumière (1895) - Rated 14 Aug 2016
"Exiting the Factory, one of its titles in English, is considered the first movie in the history of cinema shown to a paying public audience. It is worth watching for its historical importance, but it lacks no artistic value. The movie is in the public domain, you can watch it for free: https://youtu.be/I-peG1HA_TE"
89 91% Casablanca (1942) - Rated 06 Jul 2016
"Originally conceived as antinazi propaganda, Casablanca manages to mix perfectly elements of drama, comedy & romance. Thanks to the amazing chemistry amongst the cast, great performances and memorable dialogue. the movie became a classic and a joy to watch. Check out the trailer: https://youtu.be/52WGK1C6rRk"
85 76% Dersu Uzala (1975) - Rated 06 Jul 2016
69 31% Die Hard (1988) - Rated 06 Jul 2016
90 95% Singin' in the Rain (1952) - Rated 06 Jul 2016
92 98% Bicycle Thieves (1948) - Rated 06 Jul 2016