Zewe

zewe
Movie Buff - 305 Film Ratings
Member Since: 21 Jul 2012
Location: Los Angeles, California, USA
Age: 35
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: There is no system. The numbers are arbitrary and meaningless gut reactions. 100 good, 0 bad, extrapolate accordingly.

more Recent Ratings

100 98% Interstellar (2014) - Rated 01 Nov 2020
8% Lords of Chaos (2018) - Rated 22 Sep 2019
97 94% Suspiria (2018) - Rated 19 Aug 2019
100 98% Kaili Blues (2015) - Rated 19 Aug 2019
"Worth the watch for the cinematography alone. The 40+ minute tracking shot encompasses dialog in two languages, at least four vehicle changes - one of which is a boat - dozens of people, several animals, incredible synchronization as the camera splits away from and rejoins a motorcycle, so much. Narratively it's a nice work. The continuous traveling shot near the end is the most audacious thing I've ever seen recorded. Fantastic film."
100 98% Shadow (2018) - Rated 17 Aug 2019
83 68% The Witch (2016) - Rated 12 Aug 2019
3% Black Swan (2010) - Rated 11 Aug 2019
"Impossibly generic, almost satirically so, with the most predictable and contrived, cliche-driven narrative imaginable. Literally devoid of redeeming attributes and entirely reliant on done to death tropes that went out of style decades ago at their most novel. I've never been angry at a film before, and then this waste of two hours came along and ruined my evening. Remove the expensive set pieces and high profile leads and you have an absurdly lazy, C-grade sophomore year film project."
17 12% Full Metal Jacket (1987) - Rated 06 Aug 2019
96 93% Er ist wieder da (2015) - Rated 06 Aug 2019
75 50% Hua Mulan (2009) - Rated 04 Aug 2019