aarondonogh

aarondonogh
Flick Fan - 23 Film Ratings
Member Since: 05 Dec 2016
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I am a game designer and film major who loves gaming of all types and comic books. I host NPC Cast.

more Recent Ratings

100 95% The Princess Bride (1987) - Rated 05 Dec 2016
"There's nothing that could be added to this movie that would make it better. It is perfect from beginning to end."
80 50% The Crow (1994) - Rated 05 Dec 2016
87 67% Moana (2016) - Rated 05 Dec 2016
82 54% Doctor Strange (2016) - Rated 05 Dec 2016
100 95% The Thing (1982) - Rated 05 Dec 2016
"There is almost no movie that holds up as well as The Thing does 30+ years after it was made. This movie serves as a manifesto for the virtues of practical effects."
95 86% Big Trouble in Little China (1986) - Rated 05 Dec 2016
"John Carpenter at his best! This movie speaks to cultural exploitation of the East while also just being a fun popcorn flick!"
79 43% Prince of Darkness (1987) - Rated 05 Dec 2016
83 58% In the Mouth of Madness (1994) - Rated 05 Dec 2016
50 10% Halloween H20: Twenty Years Later (1998) - Rated 05 Dec 2016
62 23% Vampires (1998) - Rated 05 Dec 2016