ajengpuspita

ajengpuspita
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 10 Jun 2017
Location: Indonesia
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: i love movies, and i wanna share my point of view

more Recent Ratings

40 5% Before I Fall (2017) - Rated 12 Jun 2017
"im not into this movie, its really flat line story i can guess the ending of this movie, its too many flashback"
75 25% The Lovely Bones (2009) - Rated 10 Jun 2017
"first time i see saoirse ronan act, and she can play her role well, the lovely bones, make may heart sad when i see this movie, the way how she find the murder, the story line so far so good"
90 80% The Karate Kid (2010) - Rated 10 Jun 2017
"have you ever watch previous karate kid movie, whose actor such as hilary swank, yes but this version much better, because beside jackie chan is my fav actor, he can play the role with good, and jaden smith kill the role for this movie! the scenery in this movie makes china is in my holiday list"
80 50% Get Smart (2008) - Rated 10 Jun 2017
"i like both characters in this film, i dont know if im good taste or not, but definetely this movie in my list!"
80 50% Big Hero 6 (2014) - Rated 10 Jun 2017
"la la la la, happy-sad movie for me, its make my heart feel good, about the friendship, this is good movie, dont you dare to forget this movie ever!"
80 50% Miss Congeniality (2000) - Rated 10 Jun 2017
"good-heart warmed movie, you can sit and relax with your bf/gf or even your family on sat night or sunday afternoon while you bring the snack or popcorn, its good to have good day start by watch this movie"
95 95% The Shawshank Redemption (1994) - Rated 10 Jun 2017
"i know this movie was made when i was 1 year old haha, but i just saw this movie about a year ago! i mean this movie is soo great! im speechless, the way the creator made this movie, at first im not really interested in this movie, but i try to watch, and in the end, this movie always in my head, long-lasting in my head"
90 80% Mamma Mia! (2008) - Rated 10 Jun 2017
"im the type of girl who like musical drama/ movie, even many people says that the cast didnt sing well, but still it got 4 stars from me!, i like the way amanda sefried played the role in there, she's kind, sweet girl, who look after her dad, at first she didnt know who was her dad, and meryl streep killing her role in here! she's such an actress who can play any kind of movie! outstanding!"
70 15% Silver Linings Playbook (2012) - Rated 10 Jun 2017
"i dont know if some other movie lovers like this kind of movie, honestly this movie is good, and the story line is rare, the way the director or the creator of this story is out of the box, but im note really enjoying the love-story line in this movie"
80 50% Inside Out (2015) - Rated 10 Jun 2017
"its all about happy, sad, all emoticons are in one! its rare cartoon that ive ever met, unique!"