Akamu77

akamu77
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 21 Dec 2014
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

85 35% Resident Evil (2002) - Rated 21 Dec 2014
"There is something addicting about these movies. I hope it is more than just the lovely Milla Jovovich. I think it is the tantalizing way in which the conspiracy slowly, slowly unfolds. Plus the action is so red - meat thrilling."
62 15% Fargo (1996) - Rated 21 Dec 2014
"I get why this movie is so popular, but it's just not my cup of tea. Graphic violence, awkward dark humor, satire, I guess. I don't love it"
100 90% The Shawshank Redemption (1994) - Rated 21 Dec 2014
"I cry every time I watch this movie. It is so deeply soulful and beautiful. My favorite movie of all time."
100 90% The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) - Rated 21 Dec 2014
"I have nothing new to say. This movie is great. A friend of mine recommended that I see the movie before I read the book, and though that is normally the reverse way to do things, he was right: the visual feast of this movie made reading the book even more engaging"
80 25% Slumdog Millionaire (2008) - Rated 21 Dec 2014
"This movie has been mostly regarded as a fun story of redemption, focusing on the protagonist. I think rather, this is a tragic movie, in which the protagonist is merely a narrator, a cameraman. The real beauty of this movie is its ability to portray the horrors and injustices of real life poverty, corruption, and wickedness. The rescue of merely 2 people from the masses of suffering people is incidental. This film is a shock to our senses, and is a morality play, not an entertainment piece."
99 75% The Matrix (1999) - Rated 21 Dec 2014
"One of the best movies of all time. It is a watershed moment in documenting the shift in our culture from modernism to postmodernity. Plus it's a great kung fu and action movie. I love the spiritual/messianic themes and the metaphorical portrayal of a spiritual side of life. Brilliant."
90 50% The Secret Life of Walter Mitty (2013) - Rated 21 Dec 2014
"This movie was a delightful surprise. Watched it with my wife, something in it for both of us. Whimsical, lighthearted, occasionally beautiful, both cinematically and narratively. Sean Penn's minor/major character is so well cast"
90 50% Inception (2010) - Rated 21 Dec 2014
"I like a movie that makes me think, and challenge me to keep up with multiple time frames. And keeps me guessing."
95 65% My Family (1995) - Rated 21 Dec 2014
"One of my favorite movies of all time. I love the epic timeframe, the cultural insights and nuances in the Latino American and gang subcultures. The complexity of the family and love relationships is well portrayed. Simply a brilliant movie."
49 5% Snowpiercer (2014) - Rated 21 Dec 2014
"I cannot understand the positive reviews of this film. It had some good elements, but it was so candy. The acting was marginal, the action was fun sometimes, but got pretty monotonous. The ending tries to be thoughtful, but feels like an abrupt shift to a mostly faultless plot development."