alexrm1x

alexrm1x
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 31 Dec 2010
Location: Sao Paulo, SP, Brazil
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

78 35% Catch Me If You Can (2002) - Rated 31 Dec 2010
"Imppressive music and entertaining film."
80 45% Amélie (2001) - Rated 31 Dec 2010
"Interesting film with great accordion music. An independent film that reached the masses."
100 80% Coming to America (1988) - Rated 31 Dec 2010
"One of the best fun films Ive ever seen."
20 5% I Am Legend (2007) - Rated 31 Dec 2010
"Millions of USDs in FX and good start. Trailer impressive, but film not interesting after 30 minutes."
75 25% Blade: Trinity (2004) - Rated 31 Dec 2010
"Very entertaining and excellent electronic music."
35 15% Knowing (2009) - Rated 31 Dec 2010
"A good start but an horrible end. Good intentions only. Typical film that the trailer rocks and the film sucks."
85 55% Tron (1982) - Rated 31 Dec 2010
"First high-end computer generated graphics with the quality of Jean Giraud and great designs and storyboard. A must see if you likes the new edition."
100 80% The Good, the Bad and the Ugly (1966) - Rated 31 Dec 2010
"This film is impressive. For me the best western film I ever seen. The film music is impressive and also the photography. An excellent classic no one should miss."
100 80% The Matrix (1999) - Rated 31 Dec 2010
"Very impressive script and FX."
100 80% Scarface (1983) - Rated 31 Dec 2010
"Incredible characters and perfect cuban accent for this film star. This film more that 25 years old and could be launched this year with much more sucess. Times does not go by with this film."