ankit

ankit
Flick Fan - 11 Film Ratings
Member Since: 09 Oct 2007
Location: India
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

75 31% Himalaya (1999) - Rated 09 Oct 2007
"Himalaya (1999), also known as Himalaya - l'enfance d'un chef, is a Nepalese movie directed by Eric Valli and was funded through France-based corporations. It was the first Nepalese film to be nominated in the Best Foreign Film category at the 72nd Academy Awards. The film depicts not only the life style of the Dolpo people on the Tibetan plateau but also their traditional customs, for example celestial burial. French musician Bruno's melodies with Tibetan characters."
90 54% Platoon (1986) - Rated 09 Oct 2007
"Charlie Sheen in one of his best roles"
100 81% The Great Escape (1963) - Rated 09 Oct 2007
30 4% Black Hawk Down (2001) - Rated 09 Oct 2007
"Propaganda"
50 13% Hot Shots! (1991) - Rated 09 Oct 2007
100 81% Enemy at the Gates (2001) - Rated 09 Oct 2007
"Just Brilliant. You need to watch it."
70 22% Troy (2004) - Rated 09 Oct 2007
80 40% Rambo III (1988) - Rated 09 Oct 2007
"A fast action based movie... Cant get enough of Rambo"
100 81% Saving Private Ryan (1998) - Rated 09 Oct 2007
"Tom Hanks was brilliant"
90 54% We Were Soldiers (2002) - Rated 09 Oct 2007