atnmitch

atnmitch
Movie Buff - 414 Film Ratings
Member Since: 10 Jan 2017
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

60 21% Foe (2023) - Rated 22 Jan 2024
"Was pretty good until the reveal and it started to lose coherence."
85 77% Let the Wrong One In (2022) - Rated 22 Jan 2024
90 89% Joyland (2022) - Rated 05 Apr 2023
80 62% The Mirror (1975) - Rated 05 Apr 2023
80 62% Medea (1969) - Rated 23 Mar 2023
"Very beautiful, in the booklet I got with the movie it mentions 'seeing first, knowing later' and that really nails it. Lots of visual storytelling which leave you having to figure it out. It is very beautiful yo watch, and all scenes feel very purposeful. Side note, I got this after it was mentioned in Saint Omer, and seeing this after that really helped make sense of both stories. Overall enjoyable although a bit difficult!"
40 10% We Have a Ghost (2023) - Rated 12 Mar 2023
70 37% Pixie (2020) - Rated 12 Mar 2023
80 62% Le daim (2019) - Rated 12 Mar 2023
80 62% Mandibules (2020) - Rated 12 Mar 2023
90 89% Solaris (1972) - Rated 12 Mar 2023