aviesca

aviesca
Flick Fan - 19 Film Ratings
Member Since: 25 Jan 2011
Location: Mexico
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

94 92% The Hangover (2009) - Rated 26 Feb 2011
"One of the best (if not THE BEST) comedy ever. Alan's fashion/quips/ and wolfpack speech will forever live in people's memories. MUST SEE"
80 50% Closer (2004) - Rated 26 Feb 2011
"I had a lot of expectations towards this film and I felt people hyped it up a bit much. The two parts I liked in the movie were the soundtrack (Damien Rice's track especially) and Natalie Portman's scene with Clive Owen."
78 36% Black Swan (2010) - Rated 11 Feb 2011
"Wow. And not in the "Oh my God, Wow!" kind of way. More like "Wow, what the hell just happened?" kind of way I mean, its a good movie but I'm not so sure I'm into this whole philosophical/creepy/human-psyche business."
78 36% Hot Tub Time Machine (2010) - Rated 11 Feb 2011
"This is actually a funny movie. The idea is completely ridiculous but I sincerely laughed out loud (LOL) several times. I watched this film mid-flight on my way to Cancun and I wasn't really pumped about going out that night. I don't know what it was but after watching it, I was now excited for the night."
82 57% 127 Hours (2010) - Rated 01 Feb 2011
"I really liked this movie. It inspires viewers to see what the human spirit is capable of accomplishing and in addition it's also fun to watch. I read somewhere that people actually fainted in movie theaters in one of the last scenes. That tells you the magnitude of attachment you get to James Franco's character (brilliantly played). A great story that is also complemented by a great music score."
28 7% Cyrus (2010) - Rated 01 Feb 2011
"I think this movie should've been called awkward because that is exactly how I felt watching it. It's weird, it's uncomfortable and it's definitely NOT a comedy (as many sites classify it). The only time I really laughed was when it ended and I saw the other people in the theater equally as confused/dissapointed. Oh, that and watching a couple storm out 35 minutes into the film (first time I ever see that)."
69 23% Hereafter (2010) - Rated 25 Jan 2011
"You kinda have to be in the right mood to appreciate this movie. Maybe if I was feeling gloomy, melancholic and philosophical that day I would've enjoyed it. Nevertheless, a good movie should put you in the mood it wants no matter what your current emotional state is."
89 71% How to Train Your Dragon (2010) - Rated 25 Jan 2011
"One of the best animated films I've ever seen. Touching, entertaining, visually stunning and even funny. Definitely the kind of movie that brightens your day."
2% Buried (2010) - Rated 25 Jan 2011
"One of the biggest disappointments I've ever had. The idea sounded great but it was terribly done. The type of movie where it ends and everyone is like "That's it?!" (and not in an Inception-type good way). The only reason I don't give this movie a zero is because I was actually captivated at first wondering what would happen next.But that lasted 11 min."
53 13% 1408 (2007) - Rated 25 Jan 2011
"The only memorable part of this movie is the recurring song that keeps playing in the radio.. "We've only just begun.......""