bacondudeman

bacondudeman
Movie Buff - 233 Film Ratings
Member Since: 19 Apr 2009
Location: Northridge, California, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

85 65% Dune (2021) - Rated 06 Apr 2022
80 42% Get Out (2017) - Rated 17 Sep 2019
90 83% Spirited Away (2001) - Rated 16 Sep 2019
90 83% Cape Fear (1962) - Rated 29 May 2018
80 42% Burn After Reading (2008) - Rated 03 Jan 2015
80 42% End of Watch (2012) - Rated 26 Mar 2014
90 83% Dallas Buyers Club (2013) - Rated 07 Mar 2014
90 83% American Hustle (2013) - Rated 07 Mar 2014
85 65% Her (2013) - Rated 07 Mar 2014
82 52% The Wolf of Wall Street (2013) - Rated 27 Feb 2014
"I probably would've rated it higher if it weren't for some minor issues. Some scenes just drag on to long. Two examples of this would be the scene where DiCaprio's lemons kick in(his 5 minute crawl to his car, the fight), the second being when Jonha Hill does the money handoff. I get the length is to build tension, I like many films that have longer scenes like this, by directors like Scorsrese, Tatontino, but it didn't work for me here, with a 3 hour run time this movie overstays it's welcome."