Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
bhajansunlo

Film Freak - 863 Film Ratings

Member Since: Mar 4, 2018

Location: MN, USA

Age: 24

Gender: Male

more Recent Ratings
72 65% Blow Out (1981) - Feb 16, 2020
75 72% The Talented Mr. Ripley (1999) - Feb 15, 2020
40 15% Jojo Rabbit (2019) - Feb 13, 2020
65 50% 1917 (2019) - Feb 13, 2020
60 42% American Factory (2019) - Jan 31, 2020
"The Chinese workers perform for the camera what they would perform for their masters at home, not realizing that they were supposed to perform for the American audience. Do the Chinese workers really pride themselves in working long hours with few safety considerations? I suspect not, but what seems like bluster is played out as 'cultural differences'. A more patient and probing work will find a vibrant inner life and humanizing complexity beyond the token 'They have families too'."
55 35% Icarus (2017) - Jan 31, 2020
65 50% The Souvenir (2019) - Jan 31, 2020
74 69% Kids (1995) - Jan 28, 2020
80 83% McCabe & Mrs. Miller (1971) - Jan 28, 2020
76 75% Halloween (1978) - Jan 26, 2020