bigboy_tony

bigboytony
Movie Buff - 173 Film Ratings
Member Since: 16 Jan 2019
Location: New Zealand
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: just a cool guy with normal interests

more Recent Ratings

80 65% Troll 2 (1990) - Rated 12 Apr 2020
"a lovely film, a runtish but charming chicken-soup for the soul."
10 2% Birdemic: Shock and Terror (2010) - Rated 12 Apr 2020
"I could really feel my most erogenous organ (the brain, you pervert) being pushed against my skull walls during this film. my second most erogenous zone (the penile region) very much enjoyed the slightly subtle, very classy sex scene, hence the 10 points."
23 7% Battlefield Earth (2000) - Rated 12 Apr 2020
"Concentrated. Media. Poison. Cannabis and equally disturbed friends are essential bring-alongs to get through and lol to this psychic harm-doer."
76 52% Okja (2017) - Rated 23 Mar 2020
"this movie was so good, i don't even care that it was in korean. because guess what folks, i could still tell what was going on, i just read the subtitles. 5 bags from me, his worst film but still good."
78 56% The Host (2006) - Rated 23 Mar 2020
"see review of 'mother'"
84 76% Mother (2009) - Rated 23 Mar 2020
"bong joon ho, can never do wrong, i repeat , HE WILL NEVER EVER MAKE A BAD FILM. if we keep saying that, it will remain true."
74 46% The Passion of Anna (1969) - Rated 23 Mar 2020
"horny and sad swedes fondle around their issues (and each other) in this soft, sweet film that isn't bergman at his greatest but for the bergman heads out there - a bigboy_tony approved - *must watch*"
85 79% Safe (1995) - Rated 23 Mar 2020
"the soundtrack is HOT julianne moore is HOT the cinematography is TASTEFUL, need i say more? run, don't walk, to see this hidden gem of a film, folks. but seriously though, folks, a new mutant has entered the cadre of deformed beauties in my favourite genre, 'psychological disintegration'."
82 71% You Were Never Really Here (2017) - Rated 14 Jan 2020
83 74% The Lighthouse (2019) - Rated 05 Jan 2020
"Brilliant AND brutal. Watch on a good sound system. My one critique: more of the hot guy, less of the ugly guy. Dafoe is a gorgeous sinewy freak, Pattinson you're old trash honey, should never have left kirsten"