bowerbird

bowerbird
Flick Fan - 16 Film Ratings
Member Since: 13 Dec 2007
Location: san francisco, ca, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: chess+music=happy

more Recent Ratings

40 9% Transformers (2007) - Rated 13 Dec 2007
"first scene, rad! then the rest of the movie. very few properties from my youth unraped... can't wait for the snorks movie."
60 34% Land of the Dead (2005) - Rated 13 Dec 2007
"dawn of the dead is one of my favorite films. this isn't. glad to see the biker machette though.."
65 40% Casino Royale (2006) - Rated 13 Dec 2007
"well tons of shit blew up, that was cool. and it was rarely boring, another plus."
85 84% One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975) - Rated 13 Dec 2007
"yes, this ones good."
50 25% 300 (2007) - Rated 13 Dec 2007
"An army recrutment film made of bordom followed by HBO porn scene folowed by 1.5 hours of the greatest CGI homoerotic stabfest ever. subtract the pretty visuals and repetition and it would be 15 minutes long. army goes out though some don't want it to and gets slaughtered."
80 65% Adaptation. (2002) - Rated 13 Dec 2007
"great film, risky role for cage, a fun little puzzle i'm due to see again."
75 53% Pulp Fiction (1994) - Rated 13 Dec 2007
"so liked when i was younger, still quite good. innovative yes, but the inspiration for so much crap."
40 9% King Kong (2005) - Rated 13 Dec 2007
"good until they get off the boat, it gets completely lost with this big dino adventure where random folks get random deaths while the plot sits idle."
85 84% South Park: Bigger, Longer, and Uncut (1999) - Rated 13 Dec 2007
"a suprise this one... best cartoon to movie yet, a movie versus a long episode."
85 84% Eraserhead (1977) - Rated 13 Dec 2007
"rad. super rad. screen after screen of powerful and sometimes strange images."