brewcrew

brewcrew
Flick Fan - 21 Film Ratings
Member Since: 01 Jul 2019
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: 29 year old college student who enjoys all kinds of movies with horror being my favorite.

more Recent Ratings

20 11% Halloween: The Curse of Michael Myers (1995) - Rated 24 Oct 2020
"Always seemed like it was a random horror film that couldn't get made so they just dropped Michael and Loomis into it."
95 92% Halloween (1978) - Rated 24 Oct 2020
"One of the best films of all time in any genre and a personal favorite. It doesn't get much better than this."
80 85% Orphan (2009) - Rated 04 Jan 2020
"Orphan is one of those movies that surprised the hell out of me. I cared about the characters which is hard to say about most of the movies in the genre. I also enjoyed the dynamic between the three children as well. There are some stretches though that are pretty boring which is why it isn't scored higher."
70 73% It Follows (2015) - Rated 04 Jan 2020
"It Follows creates genuine tension throughout the film with its premise. There are moments that go against the rules constructed within the plot but overall I was very entertained."
70 73% John Wick: Chapter 2 (2017) - Rated 04 Jan 2020
"Another John Wick adventure. Check. Another awesome extended violent scene. Check. Weird subplot that makes it not as good as the first. Double check."
80 85% John Wick (2014) - Rated 04 Jan 2020
"Very simple premise but most of the characters are believable in their roles. The action is nonstop and includes some absolutely jaw dropping moments (night club scene in particular). Fun ride indeed!"
60 59% The Wedding Ringer (2015) - Rated 04 Jan 2020
"The Wedding Ringer is a solid comedy with good acting and there's chemistry between Hart and Gad. The football scene was good the last line of the film is literal gold."
40 35% Mirrors 2 (2010) - Rated 04 Jan 2020
"Got this film at the dollar store for (you guessed it) a $1 and wasn't expecting much. However, it had a decent story for a horror film along with decent acting as well. The kills are well done for the most part and had great special effects. Pleasant surprise!"
30 23% The Gallows (2015) - Rated 04 Jan 2020
"Typical found footage horror movie with all of the dumb character decisions and jump scares you are used to. However, I won't completely dismiss this one since it does have an interesting background on why the events are happening. If this was a regular movie and not found footage I think it could have been way better."
20 11% Black Christmas (2019) - Rated 04 Jan 2020
"What a boring movie! Bad chemistry among characters and even worse dialogue take up 80% of the film. It's rated PG-13 so that means that the kills are super lame and tame. Plus, being from Wisconsin I noticed how fake the snow was right away!"