btyler

btyler
Flick Fan - 21 Film Ratings
Member Since: 03 Nov 2008
Location: Nashville, IN, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

86 26% Bill and Ted's Excellent Adventure (1989) - Rated 03 Nov 2008
"CLASSIC movie. All that I learned about history, I learned from this movie. Great cult classic."
59 2% Napoleon Dynamite (2004) - Rated 03 Nov 2008
"NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO. That's all I have to say about this movie. Overrated, overappreciated, it's offensive and just wrong."
100 97% WALL·E (2008) - Rated 03 Nov 2008
"This movie is, by far, the greatest PIXAR animated movie I've ever seen. Definitely a great movie to see with a boyfriend or girlfriend, and an amazing movie to see with family. Very heartwarming and incredibly cute."
98 90% Secret Window (2004) - Rated 03 Nov 2008
"One of my favorite movies ever. This movie combines some of my favorite elements: schizophrenia, writing, and Johnny Depp. What a great movie, and what a great concept. Based on Stephen King's book "Secret Window, Secret Garden", this movie really stirs me up and gets me on the edge of my seat every time I watch."
90 54% O Brother, Where Art Thou? (2000) - Rated 03 Nov 2008
"GREAT movie. Great soundtrack, even though a lot of it is "ol' timey stuff". George Clooney plays the part great, and the supporting cast does a magnificent job of backing him up."
69 7% Deuce Bigalow: Male Gigolo (1999) - Rated 03 Nov 2008
"And my score is NOT based on the title or plot of this movie. I just didn't like it, at all. It had, maybe, two funny scenes, but the rest were just obscene and unnecessary, just like the rest of the movie. And this is coming from a "college kid"."
89 45% Cast Away (2000) - Rated 03 Nov 2008
"Great Hanks film. I don't know if it was the lack of dialogue through most of the movie that kept me transfixed, or the excellent plot, but both were great. It really pulled through. Great movie."
96 78% The Boondock Saints (1999) - Rated 03 Nov 2008
"Finally saw this movie for the first time a few weeks ago, and have seen it three or four times since then. This movie was amazing, and is definitely one of my favorites. Great movie, great acting, great action, just amazing."
95 73% The Butterfly Effect (2004) - Rated 03 Nov 2008
"The only reason I ever gave Ashton Kutcher any credit for being an actor was for this movie. That 70's Show and Punk'd made him look like a complete idiot all the time, but this movie redeemed him. With that said, this is one of my favorite movies of all time. Such an amazing plot and great twists."
90 54% Transformers (2007) - Rated 03 Nov 2008
"Nothing like a hardcore rebuff of an old kid's cartoon that makes you go "How the hell did they make it that awesome?" Also, I didn't even know Shia LeBouf was in it until I started watching. There was kind of a lot of focus on those big robot things. :D GREAT movie for EVERYONE."