Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
cecito

Movie Buff - 396 Film Ratings

Member Since: Mar 13, 2021

Location: La Plata, Buenos Aires, Argentina

more Recent Ratings
65 29% Black Spot (2017) - May 01, 2021
"This was a weird experience: I feel like Black Spot never takes a stance on wether or not it will take a supernatural spin and when it seems like it will, the series tries very, very hard to find a non-supernatural explanation that, in the end, doesn't make much sense. It does this at the very last episodes and even doubles down on the "is it supernatural or is it not?" which gets a bit frustrating, honestly."
60 23% Murder Mystery (2019) - May 01, 2021
63 26% Saraitda (2020) - May 01, 2021
"It's a nice take on the zombie invasion trope, although it gets cringey at times. "
65 29% Evil Genius: The True Story of America's Most Diabolical Bank Heist (2018) - May 01, 2021
"A bit entertaining but to say "genius" was a bit of a stretch."
0% Fantastic Four (2005) - Apr 28, 2021
65 29% Spy Kids 3-D: Game Over (2003) - Apr 28, 2021
10 1% Dumbo (1941) - Apr 28, 2021
"This movie haunts me to this day."
50 16% 101 Dalmatians (1961) - Apr 28, 2021
"This movie kinda trauamtized me and I count it in the "top ten reasons I tried to go vegan as a teen but ended up anemic because back then there wasn't much easily available vegan food in the market other than lentils and oreos". "
100 90% Legally Blonde (2001) - Apr 28, 2021
"A feminist early 2000's masterpiece. I'm still waiting for Legally Blonde 3."
65 29% The Prince of Egypt (1998) - Apr 28, 2021
"The soundtrack was absolutely dope but I'll never get over the fact Dreamworks tried to sell biblical genocide as a cool movie for kids. The 90s were wild."