cflannel

cflannel
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 07 Jan 2013
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

87 35% Clerks (1994) - Rated 07 Jan 2013
"I really liked this movie. It has some really funny (and witty) characters who get themselves into some very real situations. All in all a very grounded portrayal of those intelligent and insightful people who find themselves living seemingly unfulfilled lives because of their own inability/unwillingness to make changes."
93 90% The Departed (2006) - Rated 07 Jan 2013
"This movie has one of the best plots I've ever encountered, granted it's a remake of a the Hong Kong flick Infernal Affairs (which is equally great)."
93 90% The Big Lebowski (1998) - Rated 07 Jan 2013
"The dude abides... by the fact that this movie is amazing. Hilarious and thought-provokingly surreal at the same time, this movie diserves its cult status, though nowadays its greatness is more universally accepted. The Coen brothers at their finest (are they ever not at their finest?)"
70 5% Crash (2005) - Rated 07 Jan 2013
"Supremely overrated in my opinion. Crash is melodramatic and forceful in its message. Not for me I guess..."
86 25% Se7en (1995) - Rated 07 Jan 2013
"Not my favorite Fincher movie (see Fight Club), but that may just be due to the fact that I'm not huge on the serial killer genre. That being said, as far as serial killer movies go this is one of the best. You really can't go wrong with Brad Pitt, Morgan Freeman or Kevin Spacey..."
90 65% Howl's Moving Castle (2004) - Rated 07 Jan 2013
"One of my very favorites by Miyazaki. Right up there with Porco Rosso and Mononoke. This man can do no wrong and this movie deserves to be watch by all, as do all of his other films."
92 75% The King's Speech (2010) - Rated 07 Jan 2013
"D.. d... d. deserved all the r... r. recognition it received. Colin Firth and Geoffrey Rush both put forth stunning performances."
89 55% Cast Away (2000) - Rated 07 Jan 2013
"WILSON!!!!"
88 45% I Love You, Man (2009) - Rated 07 Jan 2013
"One of the better, smarter comedies to come out in recent years. Maybe it's just me, but there's something about Jason Segel that really affects me. I just love how his mind works I guess, if that makes sense... Paul Rudd is also amazing! Two of my favorite comedy actors."
75 15% A Clockwork Orange (1971) - Rated 07 Jan 2013
"On first watch I did not really like the movie. Then again, I've never been a huge Stanley Kubrick fan so I may was primed to dislike it... Kubrick is undoubtedly a great visual artist, but his movies never really stick with me. The ones I've seen all have an uncomfortable feel to me (maybe that's the point?), despite the fact that they are visually impressive. Maybe the next time I see it I'll change my mind."