chuklz

chuklz
Flick Fan - 22 Film Ratings
Member Since: 23 Aug 2016
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I prefer entertainment.

more Recent Ratings

86 45% Sorry to Bother You (2018) - Rated 24 Sep 2018
"This was the perfect movie until the very end, where it really had no where to go except to the absurd. I certainly wasn't expecting what I got and I kind of like it. It's somewhat like Spike Lee likes to do except with full balls out commitment."
89 61% Peppermint (2018) - Rated 24 Sep 2018
"Solid revenge flick that wastes little time with exposition. Jen returns to her action hero roots and proves why she is a star. It's not going to surprise but it sure is fun to watch"
100 90% Mission: Impossible - Fallout (2018) - Rated 24 Sep 2018
"The trailer for this was in heavy rotation all summer, and this is one of the few movies where they live up to it. I've never been a huge fan of the series, but increasingly they are winning me over. Stunts, good story telling, compelling villains."
96 75% Thor: Ragnarok (2017) - Rated 05 Mar 2018
"While it suffers from Phase 3 Marvel cheap out on the climatic battle being in cgi, the rest of this is the most entertaining Marvel film since Iron Man first appeared on screens. As convoluted as Thor movies/comics can be, this manages to be hilarious and cool. The soundtrack elevates it to a permanent rotation status."
86 45% Red Sparrow (2018) - Rated 05 Mar 2018
"A perfect example of female hero. She navigates the challenges of the world without resorting to the fisticuffs of the male hero. While not necessarily the most entertaining movie, it is a perfect vehicle for Lawerence and female empowerment."
82 34% Pitch Perfect 3 (2017) - Rated 20 Feb 2018
"What did you want? I wanted the easy on the eyes Bellas to dance and since for 90 minutes and we got that. The moments in between are hilarious and subtle and Banks and Wilson chew their scenes up."
69 20% 12 Strong (2018) - Rated 20 Feb 2018
"Any cavalry charge against an armored enemy is cool to watch, for that this does not disappoint. Otherwise its a middling movie with people that are way too pretty. They tried to cram too much into the exposition, that the emotional attachment to character never really happens."
79 27% Black Panther (2018) - Rated 20 Feb 2018
"They cheaped on the budget in all the places they usually do. The scenic design, the costume construction, the fight choreography. I liked the Captain America fighting scenes because the fight style reflected character. These were generic swish cam quick shots. The story was good, like the Lion King."
85 38% Star Trek Beyond (2016) - Rated 28 Aug 2016
"I spent the whole movie on the edge of my seat waiting for it to go off the rails, but it didn't. It also gave me motion sickness so ymmv."
60 15% Suicide Squad (2016) - Rated 28 Aug 2016
"Obvious studio meddling ruined this movie. 3/4 of the cast could have been dropped. Bad CGI in climax. The only reason to watch this was Margot Robbie in skimpy outfits, and at least there they delivered."