Claire-Bear

claire_bear
Flick Fan - 34 Film Ratings
Member Since: 02 Feb 2008
Location: Toronto, Canada
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

72 13% The New World (2005) - Rated 02 Feb 2008
"Malick is usually brilliant but the voice-overs get a little annoying. Otherwise a heart-breaking romance basically."
79 32% Girl, Interrupted (1999) - Rated 02 Feb 2008
"A good mental-health movie. Angelina Jolies break-out role."
79 32% Dracula (1992) - Rated 02 Feb 2008
"I love this movie. It's truly an epic romance. Gary Oldman is brilliant!"
96 82% Goodfellas (1990) - Rated 02 Feb 2008
"The best gangster movie of the lot (forget Godfather), also a true story. Well done and well acted."
72 13% Romeo + Juliet (1996) - Rated 02 Feb 2008
"Flamboyant art direction and set design make for an entertaining, and certainly original version of Shakespeare."
88 55% Rain Man (1988) - Rated 02 Feb 2008
"Again, one of those unbeatable actor-combos. Tom Cruise i his young 80's prime, Dustin Hoffman doing his best..."
84 48% Cold Mountain (2003) - Rated 02 Feb 2008
"Ladies, one of those movies you don't want to admit you love. Jude Law is great. Entertaining, well-acted, and yes, romantic."
82 45% Natural Born Killers (1994) - Rated 02 Feb 2008
"Historical drug-and-violence movie. What a ride! Some people say this movie makes sense on acid."
89 66% Philadelphia (1993) - Rated 02 Feb 2008
"Two very good actors in a very serious and uncomfortable movie."
80 38% Cop Land (1997) - Rated 02 Feb 2008
"A truly rare character for Sylvestor Stallone, but amazingly he pulls it off. Quite a good cop movie."