csmliz

csmliz
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 17 Oct 2007
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

98 95% Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983) - Rated 17 Oct 2007
"Marvelous for kids of all ages."
85 65% Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005) - Rated 17 Oct 2007
"this is the bloodiest of the star wars. Parents need to know little kids are slaughtered and there is a scene where a character is charred like a marshmellow. Don't let your littlest ones see this..."
75 45% Troy (2004) - Rated 17 Oct 2007
"Teen boys love war. What is that? But parents, you need to know this is a blood-a-thon. More info for families at www.commonsensemedia.org"
60 25% Brokeback Mountain (2005) - Rated 17 Oct 2007
"not for kids. not for me either but I know people who swear by it."
88 75% The Matrix (1999) - Rated 17 Oct 2007
"Your kids will want to see this R rated movie. It's got lots of violence and is incomprehensible for younger kids. See it before your kids do so you can decide what age is right. More family information about movies at www.commonsensemedia.org"
95 85% Schindler's List (1993) - Rated 17 Oct 2007
"amazing. A must for older teens who need to know about people of character. More family reviews at www.commonsensemedia.org"
40 5% Poseidon (2006) - Rated 17 Oct 2007
"A pale shadow compared to the original. But think twice before your preteens see it unless you want nightmares. More reviews at www.commonsensemedia.org"
50 15% Ghostbusters II (1989) - Rated 17 Oct 2007
"the original is a blast but scary for youngest kids. For more family reviews, check out www.commonsensemedia.org"
80 55% Harry Potter and the Sorcerer's Stone (2001) - Rated 17 Oct 2007
"not as good as the books but the best one for kids"
65 35% Tomorrow Never Dies (1997) - Rated 17 Oct 2007
"too much for kids"