cydonian

cydonian
Flick Fan - 25 Film Ratings
Member Since: 19 Mar 2006
Location: Singapore
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

84 94% The Motorcycle Diaries (2004) - Rated 14 Aug 2007
79 72% Life of Brian (1979) - Rated 14 Aug 2007
"Be prepared to be crucified as a Biggus Dickus if do not laugh at this rip-roaring comedy."
85 98% Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) - Rated 14 Aug 2007
"The Spotless Mind eternally shines in your movie memory, but plays with your brain; seeing a love story told in reverse makes your hair go purple."
77 60% Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003) - Rated 14 Aug 2007
"A magical adventure where the evil corporation you fight is not Walt Disney, but the British East India Company. Don't leap to conclusions though, just trust Johnny Depp to find his waters."
60 28% Harry Potter and the Sorcerer's Stone (2001) - Rated 14 Aug 2007
"Chris Columbus demonstrates why story-telling isn't child's play even if you have a blockbuster franchise and gee-whiz special effects. Or did they lock the editor in Azkhaban?"
60 28% Dirty Dancing: Havana Nights (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Horridly cliched story and curiously un-genre-ic music set to dance in pre-Castro Havana. I don't know if the Mexican actor lost his Mexican accent for a Cuban one, but the lead actress certainly didnt lose her British accent for an American one. She did lose her two left feet though; we don't get too much Latin culture out here in Asia, but I loved the dance sequences tremendously."
64 34% The Terminal (2004) - Rated 14 Aug 2007
77 60% Gattaca (1997) - Rated 14 Aug 2007
83 88% The Incredibles (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Brad Bird shows why the only solution to a mid-life crisis is to recall your swashbuckling days before you got married, and become the super-hero you once were. Helps if your family joins in the fun, especially when your comic-book world starts appearing real enough to let go of your latex cape."
70 48% Behind Enemy Lines (2001) - Rated 14 Aug 2007