dellair45

dellair45
Flick Fan - 38 Film Ratings
Member Since: 12 Apr 2016
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

69 48% Pleasantville (1998) - Rated 10 May 2016
"Pleasantville is an interesting and unique movie in many ways. It explores themes such as 50's racism and gender roles. While I enjoyed this movie, it lacked a revelation that would push it over the edge. The movies ambition outweighs its depth, but still the movie is a worthwhile 2 hours."
20 15% Billy Madison (1995) - Rated 25 Apr 2016
79 72% Nightcrawler (2014) - Rated 25 Apr 2016
"Nightcrawler is a very good thriller/character study. We follow sociopath- verging on psychopath, Lou Bloom as he builds his own business. His business being the filming of violent crime scenes for sale to local news stations. It's tone reminds me of movies like American Psycho and Natural Born Killers, although slightly more tame. The movie does have serious points about America's love of all things violent. "If it bleeds, it leads.""
74 63% Election (1999) - Rated 18 Apr 2016
"Good dark comedy about a high school presidential election and a teachers fight with one of the candidates. It isn't going to blow you away, but you're sure to have a good time."
99 98% There Will Be Blood (2007) - Rated 18 Apr 2016
"One of the best movies made ever in my opinion. Paul Thomas Anderson is a master. Everything is perfect to the smallest detail. The cinematography is mesmerizing, the music is hypnotic, and Daniel Day Lewis is Daniel Day Lewis at his best. Not to be missed."
82 80% E.T. the Extra-Terrestrial (1982) - Rated 18 Apr 2016
"A classic that just about everybody has seen and for good reason. For my taste, it gets slightly too sentimental in parts, but for a movie geared towards kids the tone is great. Effects have come a long way, but I'll take E.T. over 99% of science fiction movies being made today."
75 68% Swingers (1996) - Rated 18 Apr 2016
"Most of the time Swingers hits all the right notes. Great writing from Favreau and excellent screen chemistry between Vince Vaughn and Favfreau made this the hit it was."
64 43% Take This Waltz (2012) - Rated 18 Apr 2016
"Interesting performances by Michelle Williams and Luke Kirby, alongside excellent camera work, and flashes of situational brilliance make Take This Waltz worth a look. An overlong and repetitive nature lessens the impact of Margo's decisions, but the impact is still present. Nothing overly special, but certainly a decent little drama."
3% Taxi (2004) - Rated 16 Apr 2016
15 9% Spy Kids (2001) - Rated 16 Apr 2016