Dinosaur

dinosaur
Flick Fan - 32 Film Ratings
Member Since: 04 Oct 2009
Location: KW, Ontario, Canada
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I have a pony!

more Recent Ratings

90 93% American Beauty (1999) - Rated 04 Oct 2009
"Awesome movie. I enjoyed the assortment of characters and their complex relationships with each other. I thought it was interesting that while Lester has got the hots for Angela and he's buddies with Ricky, Angela and Ricky don't get along. I also enjoyed the parallels with Fight Club. Think about it."
85 79% Aladdin (1992) - Rated 04 Oct 2009
"My favourite Disney movie. Robin Williams made this movie awesome."
90 93% Adaptation. (2002) - Rated 04 Oct 2009
"Awesome moive. It reminds me way too much of myself."
80 57% 28 Days Later (2002) - Rated 04 Oct 2009
"Very cool to see a deserted London. And Brian Eno's music ads a cool/creepy/emotional tone to the film. This movie was based on the same book as The Omega Man and I am Legend."
70 25% 101 Dalmatians (1996) - Rated 04 Oct 2009
"Not as good as the original, but Glenn Close was great as Cruella De Vil."
75 37% 101 Dalmatians (1961) - Rated 04 Oct 2009
"I really enjoyed it when the husband was really lowdly playing the Cruella De Vil song while she was there in his house."
75 37% About Schmidt (2002) - Rated 04 Oct 2009
"A good movie, but I couldn't get past how sad it was."
80 57% About a Boy (2002) - Rated 04 Oct 2009
"Like a chick flick, but with boys."
60 4% 8MM (1999) - Rated 04 Oct 2009
"An interesting idea. Not pulled off that well though. But definitely as creepy enough."
85 79% The 40-Year-Old Virgin (2005) - Rated 04 Oct 2009
"Hilarious. After seeing this movie a friend of mine was blown away by how much this guy was like him. He loves the song Aquarius."