Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
djcrawfo

Film Freak - 783 Film Ratings

Member Since: Jul 25, 2014

Location: Baltimore, Maryland, USA

Bio: I love Tarantino, Woody Allen, campy westerns, Jimmy Stewart, Wes Anderson, Hitchcock, Paul Newman and Diane Keaton.

I'm frustrated by but appreciate David Fincher.

I dislike bad dialogue, Maggie Gyllenhaal, Jeremy Renner and Airplane!

The vast majority of my ratings will fall between 60 (bad) and 90 (great). Those outside this range are mostly outliers, both for excellence and awfulness.
more Recent Ratings
80 55% What Happened, Miss Simone? (2015) - Sep 17, 2016
80 55% The Jungle Book (2016) - Jun 05, 2016
69 26% The Warriors (1979) - Feb 29, 2016
"The movie is poorly written and poorly acted, and frankly, it's impossible to suspend disbelief or emotionally invest in any of the characters. Hardcore bore of a film."
79 52% Chef (2014) - Feb 16, 2016
91 88% When Harry Met Sally... (1989) - Feb 15, 2016
78 49% Master of None (2015) - Feb 12, 2016
"Has some really bad acting but it's watchable."
86 76% Hannah and Her Sisters (1986) - Feb 10, 2016
"Woody's dramadies never work as well, but this is better than Crimes and Misdemeanors. "
76 43% Intolerable Cruelty (2003) - Feb 09, 2016
"Great first act, mediocre second act, bad third act."
66 23% Fantasy Island (1977) - Feb 09, 2016
"Junky"
83 65% H.R. Pufnstuf (1969) - Feb 09, 2016
"Classic."