Docforever

docforever
Flick Fan - 31 Film Ratings
Member Since: 12 Jun 2011
Location: MARYLAND, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: Navy boy

more Recent Ratings

93 56% Reservoir Dogs (1992) - Rated 23 Jun 2011
90 40% Synecdoche, New York (2008) - Rated 18 Jun 2011
70 11% A Serious Man (2009) - Rated 14 Jun 2011
"I honestly didn't like it that much. A few scenes were pretty funny, and I understand the themes, but there was something vital missing for me. I'm just going to have to watch it again to figure out what."
84 22% Pandorum (2009) - Rated 14 Jun 2011
"It had a pretty good premise, and pretty good actors, but a lot of cliche's and plot fallacies. It also ripped off Fight Club pretty hard. Other than that, I still enjoyed watching the movie."
92 50% Crash (2005) - Rated 14 Jun 2011
"Love it, or hate it, it really had some quality acting and character growth. I like the progression of all the characters, especially Dillon's."
90 40% Moon (2009) - Rated 14 Jun 2011
"Rockwell made a pretty outstanding performance as Sam Bell. Really the hints of a future superstar, in both Rockwell and Duncan Jones."
70 11% The Incredibles (2004) - Rated 14 Jun 2011
"It was a typical work of Pixar, heartwarming and whatnot. It just wasn't as funny or as original as their other films."
45 1% Let Me In (2010) - Rated 14 Jun 2011
"This was a remake of an astounding German film, but it seems too forced to be good"
94 61% Minority Report (2002) - Rated 14 Jun 2011
92 50% Swimming with Sharks (1994) - Rated 14 Jun 2011