doyler29

Check out doyler29's...
80 65% | Doctor X (1932) - Jan 15, 2021
"This pre-code horror outing was shot in two strip technicolor and is an occasionally really creepy, visual marvel that almost leads me to forget the wretched performance from Lee Tracy as the comic relief reporter horning in on the investigation and on Atwill's daughter played by the truly amazing Fay Wray. "
|
40 6% | They Paid with Bullets: Chicago 1929 (1969) - Jan 14, 2021
"This is supposed to be set in 1920's Chicago and it's not even slightly convincing ... not as Chicago ... not as the 1920's. It's clearly filmed in Spain on sets left over from some spaghetti western, with the odd sequences looking a lot like 1960's Italy. Does it matter? Well ... I can't imagine anyone setting out to watch this and expecting it to seem authentic. It's moderately entertaining in the way it trucks out a very standard gangster plot and hits all the marks right on schedule."
|
20 0% | Justine de Sade (1972) - Jan 14, 2021
"The film trucks out his litany of humiliations and degradations that Justine is subjected to, and depicts them quite literally, somewhat oblivious to the fact that it's not really intended as a realistic novel. There's something shockingly banal about throwing all this nudity and humiliation at the audience completely artlessly as if it were the most ordinary series of events. "
|
60 21% | The Dean Martin Celebrity Roast: Bob Hope (1974) - Jan 13, 2021 |
80 65% | The Pawnshop (1916) - Jan 12, 2021
"Charlie Chaplin works at a pawnshop and he's a terrible employee. He constantly fights with fellow employee John Rand, goofs off and destroys customers' property. Chaplin directed this short feature which is essentially a collection of assorted gags in this setting, but there is some really inventive and dangerous-looking physical comedy. Edna Purviance plays the pawnbroker's daughter. "
|
40 6% | Accident in Park Road (1988) - Jan 12, 2021 |
70 38% | Beavis and Butt-Head Do America (1996) - Jan 12, 2021
"I think this is a perfectly decent extension of Beavis and Butt-head to feature length. It's an admirably consistent exercise since it never compromises and makes it's protagonists likeable for even a second. I'm a bit lukewarm on it because I think Beavis and Butt-head are a very focused, single joke that's better viewed in 10 minute segments than in a feature length chunk. "
|
80 65% | Oliver the Eighth (1934) - Jan 11, 2021
"This enjoyable slapstick outing is almost completely stolen by Jack Barty who plays Busch's mad butler ... performing card tricks with invisible cards and serving invisible meals. "
|
70 38% | Les cartes vivantes (1904) - Jan 11, 2021
"Méliès accomplishes some really fine in screen dissolves here. The card transformations are really smoothly done."
|
80 65% | Harry Brown (2009) - Jan 10, 2021 |