Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
duckpants

Movie Buff - 170 Film Ratings

Member Since: Jan 31, 2018

Location: USA

Bio: I used to watch a ton of movies... now I'm a dad.
more Recent Ratings
80 62% The Royal Tenenbaums (2001) - Feb 24, 2019
"Not as good as later Wes Anderson stuff, but it was still very stylized and very good."
50 15% Alita: Battle Angel (2019) - Feb 24, 2019
"I get that I'm not exactly the target market for this movie, but holy crap... they did 20 things poorly instead of doing 2 or 3 things well."
75 50% Dirty Rotten Scoundrels (1988) - Oct 20, 2018
"The beginning was solid and the ending made me feel all warm and fuzzy."
40 10% A Simple Favor (2018) - Oct 08, 2018
"A few good actors doesn't save the fact that this should've been an hour-long Lifetime movie. EDIT: The more I think about this movie, the less I like it."
40 10% Life of the Party (2018) - Oct 08, 2018
"How is this a comedy? There were hardly any jokes."
65 27% Maze Runner: The Death Cure (2018) - Aug 20, 2018
"It's like watching Scorch Trials again. The plot changes from the book left me scratching my head, because the motivations behind breaking into the bad guys' base did not seem worth it. However: despite the repetition and cliches, it's an acceptable conclusion to the trilogy... and how many acceptable trilogies do we have? 2? 3?"
70 39% Maze Runner: The Scorch Trials (2015) - Aug 20, 2018
"Although repetitive at times, I truly respect how the story very passably goes from Hunger Games to 28 Days Later."
75 50% The Maze Runner (2014) - Aug 20, 2018
"A solid YA sci-fi film that can be forgiven for a little bad acting and a convoluted conclusion."
85 74% The Grand Budapest Hotel (2014) - Aug 20, 2018
"Although bookended with scenes that, unlike the rest of the film, are despondent, watching the acting and interactions between Ralph Fiennes and Tony Revolori was utter joy."
80 62% Do The Right Thing (1989) - Aug 20, 2018
"Even though there's no single actor or scene that blows me away, I was still thoroughly entertained as a voyeur in a world much different than my own."