Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
edw

Film Freak - 813 Film Ratings

Member Since: Feb 21, 2018

Location: USA

Age: 34

Gender: Male

Bio: I only rate things that I've seen within a day or two for accuracy purposes. My reviews are mostly just for personal reference (it's amazing how forgettable most films are).

The quantification of anything is fun. I only look at the raw number, never the percentile. I hope Criticker does away with it. We can get a better sense of a rating from a raw score than a percentile, unless we have to sit through a bunch of movies that we know for certain are going to be awful. Most of us aren't doing that. I mostly grade on an academic grading scale between 60-100. Anything below a 60 is not worth the time.

If I ever become incapacitated and can't speak for myself I want my highest active TCI to put me down and then have my lowest active TCI make a film about it. Please try to get Ben Foster to play me. I've included this in my living will, so be prepared for that message if that person is you.
more Recent Ratings
69 43% Adrift (2018) - Sep 14, 2020
"Though the characters themselves aren't particularly remarkable, and even the story itself is only mildly interesting, it's told and filmed very well. The love story is underdeveloped, ineffectual, and falls flat, but it doesn't really matter. Kormákur has a unique vision and turns what should be a dull story into one that's captivating and visually satisfying. He is the star of this film. There is some absolutely stunning direction and cinematography here that is well worth seeing. "
56 37% Love (2016) - Sep 12, 2020
"Make no mistake, this is NOT a Freaks and Geeks part two. Sure, there are some funny moments, but it's ultimately less warm and human than F&G. Freaks and Geeks was primarily Paul Feig's show. It was funny and warm and just about perfect. Ultimately, a family show. Paul's not here for this one and it's evident. This is mostly an extension of Apatow's other dumb, crass frat humor, kicked up a few notches with the help of Rust and Arfin. It's decent background TV, but certainly nothing exceptional"
15% Away (2020) - Sep 12, 2020
"Garbage. Cliche, boring sci-fi with excessive melodrama. Nothing happens in the first season. Ten hours of obnoxious buildup and then, of course, they land on Mars during the final scene. Better order season two so we can have a season three! Every television season should be able to stand alone. This one fails. Zero substance."
69 43% Carrie Pilby (2016) - Sep 08, 2020
"Despite how cheesy this movie is, I kind of enjoyed it. There isn't much to like about the story itself, but the title character has some redeeming characteristics that I was able to relate to--traits you don't see often in film or fiction. People who really enjoying fucking probably won't like this film, however, people on the autism spectrum may find it humorous and/or endearing. "
12% The Aristocrats (2005) - Sep 07, 2020
"I don't get the joke. It's unbearably bad, to me. I think it's odd that so many great comedians find this funny."
62 40% Class Action Park (2020) - Sep 04, 2020
"Mildly interesting. Fairly well made."
91 80% No No: A Dockumentary (2014) - Aug 31, 2020
"This is a great sports documentary. I'm not a huge sports fan. I don't have any favorite teams. But I love the politics of sports. It fascinates me. I want to know the players, because after all they're like 1 in a million. Anyway, this documentary is damn near perfect in that sense. It's not about baseball. It's about the humanity within the athlete. This is executed in a pristine, damn near perfect way. Also, as others have mentioned, the LSD thing is basically a side note, yet it still works."
14% All the Bright Places (2020) - Aug 31, 2020
"Void of any life."
10 18% The Immortal Life of Henrietta Lacks (2017) - Aug 31, 2020
"This is a fascinating story. Skloot was able to turn it into an interesting book, but the film version doesn't work at all. Where to begin. First, Oprah can't act. She definitely isn't convincing as a destitute, illiterate, unhinged woman. It's absurd, like Rosie O'Donnell in Riding the Bus With My Sister. Second, it feels like a bad Lifetime movie, void of any artistic creativity, as if it was filmed in a day or two. Third, the film is lacks focus. It's a mess. The only thing present is tone."
97 94% The Simpsons (1989) - Aug 30, 2020
"It feels a bit insincere giving a show that's been ungodly awful for the past twenty years such a high score, but those first nine seasons were unbeatable. I can watch those episodes any time and still find pleasure. This seems to be the consensus. Makes me wonder who's still watching."