erbenz

erbenz
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 25 Mar 2006
Location: Australia
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

85 85% Minority Report (2002) - Rated 14 Aug 2007
"Top notch thriller made before Cruise went crazy. Ending is a little convenient but Von Sydow is a great villain."
90 95% The Lord of the Rings: The Two Towers (2002) - Rated 14 Aug 2007
"Top notch entertainment, awe-inspiring but lacklustre in comparison with the other two movies."
65 45% The SpongeBob SquarePants Movie (2004) - Rated 14 Aug 2007
"A surrealist fantasy that while great fun, does feel like an extended episode of the tv series."
50 35% Beetlejuice (1988) - Rated 14 Aug 2007
"Highly overrated Burton film, but Michael Keaton is great."
40 25% The Italian Job (2003) - Rated 14 Aug 2007
"Just a typical heist movie. Edward Norton is good in support though."
75 60% The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Nothing that great, lacks complexity and feels like Lotr for kids."
35 15% Signs (2002) - Rated 14 Aug 2007
"Scary at first, tension dies quickly after the half-way mark though. Pheonix is very good in support."
30 5% National Treasure (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Boring, tedious, and in love with itself. America would love it."
75 60% The Lion King (1994) - Rated 14 Aug 2007
"One of the last good disney movies."
80 75% A.I. Artificial Intelligence (2001) - Rated 14 Aug 2007
"An overlong movie, but one worth watching. Acting is very good, and Spielberg's direction is technically superb."