finnboulton

finnboulton
Flick Fan - 25 Film Ratings
Member Since: 28 Dec 2018
Location: UK
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

55 10% Venom (2018) - Rated 28 Dec 2018
60 20% Bohemian Rhapsody (2018) - Rated 28 Dec 2018
85 80% Captain America: The Winter Soldier (2014) - Rated 28 Dec 2018
65 30% All Is Lost (2013) - Rated 28 Dec 2018
60 20% The Hangover (2009) - Rated 28 Dec 2018
90 90% Inglourious Basterds (2009) - Rated 28 Dec 2018
"The first Tarantino film I saw, have always loved WW2 movies and this was just amazing. Christoph Waltz was incredible, the way he made me shiver whenever he laughed was both chilling and impressive. Just impeccable."
75 52% Ready Player One (2018) - Rated 28 Dec 2018
"Full of amazing references from the 70s, 80s, and 90s but all moved a little too fast for my liking, surprised Spielberg took it on as seems a bit too different from his other films."
75 52% Die Hard (1988) - Rated 28 Dec 2018
"Yes was very predictable, much like all movies of this genre, which did spoil it a bit, but is 100% a Christmas movie that I would watch over and over again every year. Is Die Hard with a Vengeance set on Christmas Day?"
65 30% The Greatest Showman (2017) - Rated 28 Dec 2018
"A lot of fun, the songs are incredibly catchy and I often find myself whistling or humming them when walking between places, but like most musicals, it just lacks that something that I can't quite put my finger on."
40 2% Skyscraper (2018) - Rated 28 Dec 2018