fleet_fox

fleetfox
Flick Fan - 47 Film Ratings
Member Since: 05 Jan 2009
Location: mount pleasant, michigan, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I'm not staunch film buff nor a casual watcher. Music is my primary interest, followed by books and movies. Overwhelming majority of my rated films are ones I've seen after my registration. If a movie has a poor, unrealistic court room scene, I will waste no time trashing it.

more Recent Ratings

85 50% Before the Devil Knows You're Dead (2007) - Rated 05 Feb 2009
85 50% Nosferatu (1922) - Rated 05 Feb 2009
90 73% The Battle of Algiers (1966) - Rated 05 Feb 2009
95 91% Ran (1985) - Rated 05 Feb 2009
75 20% The Visitor (2008) - Rated 29 Jan 2009
"Richard Jenkins totally carries the film and gives an incredible performance worthy of an Academy Award."
95 91% A Clockwork Orange (1971) - Rated 29 Jan 2009
100 98% M (1931) - Rated 29 Jan 2009
"I've never seen a movie so far ahead of its time as M."
90 73% Taxi Driver (1976) - Rated 27 Jan 2009
"De Niro gives one of the best performances of all time."
85 50% A Trip to the Moon (1902) - Rated 27 Jan 2009
80 31% The Sound of Music (1965) - Rated 25 Jan 2009