funksub

funksub
Flick Fan - 19 Film Ratings
Member Since: 04 Apr 2006
Location: Canada
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

45 23% The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Mildly entertaining as a film on it's own but utterly fails at adapting Adams' excellent novel. Some funny parts but the film is mainly carried by Martin Freeman."
79 47% Event Horizon (1997) - Rated 14 Aug 2007
"An absurdly dark and twisted film about space, hell and everything in between. Very creepy and pretty disturbing later on, definitely worth checking out."
90 81% Edward Scissorhands (1990) - Rated 14 Aug 2007
"Beautiful and haunting, Burton at his best. I can't say enough about the visuals and fantastic performance by Depp."
92 92% Back to the Future (1985) - Rated 14 Aug 2007
"Classic. I could watch this again and again. The soundtrack (Huey!), the dialogue, the characters and the plot are all top notch. Definitely recommended."
82 55% The Running Man (1987) - Rated 14 Aug 2007
"Oddly prophetic film about the impact of televison and violence in the near future, Arnie hams it up as always but the underlying themes carry the movie farther than one would initially think. Very entertaining."
91 86% 12 Monkeys (1995) - Rated 14 Aug 2007
"Freaking amazing film by Terry Gilliam of Fear & Loathing, Brazil, and Monty Python fame. Very eerie and lots of twists, Gilliam at his best in my opinion."
7% The Cave (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Horrible. Almost comepletely unreedeemable. Scratch that, it is."
78 39% MirrorMask (2005) - Rated 14 Aug 2007
"As a fan of Mckean and Gaiman I have to admit that I'm pretty biased about this film. I enjoyed it immensly and while it's pretty much the ultimate in "style over substance" it is still very engaging and interesting."
68 34% V for Vendetta (2006) - Rated 14 Aug 2007
"Somewhat entertaining, ultimately unsatisfying. The story drags horribly at times and at others it seems as though you can't keep up. Read the comic instead."
87 71% Serenity (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Excellent sci-fi at it's most innovative. What would happen if Han Solo got his own movie?"