gabebernal

gabebernal
Cinema Addict - 1381 Film Ratings
Member Since: 03 May 2009
Location: Birmingham, UK
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

95 94% Top Gun: Maverick (2022) - Rated 30 Jun 2022
"At first, I didn't care to see this - just another nostalgic sequel. But over and over, I heard people saying how good it was do I decided to see it. And all I can say was I was blown away. It not only captured the essence of the first movie, but they did even more to have meaningful character moments that impacted the story. This one is even better than the first!"
91 90% Warehouse 13 (2009) - Rated 27 May 2022
95 94% Star Trek: Deep Space Nine (1993) - Rated 27 May 2022
91 90% Parks and Recreation (2009) - Rated 27 May 2022
"Better than The Office.... fight me"
82 65% MythBusters (2003) - Rated 27 May 2022
"This was a great show to put on in the background while doing other chores or to pop on during a lazy weekend afternoon"
88 81% Lost (2004) - Rated 27 May 2022
"I absolutely loved this show for most of its run. However, for a show that is supposed to be about the discovery of the mystery of the island, I cannot forgive it for not answering several key questions."
88 81% The Fresh Prince of Bel-Air (1990) - Rated 27 May 2022
89 85% Community (2009) - Rated 27 May 2022
81 63% Brooklyn Nine-Nine (2013) - Rated 27 May 2022
88 81% Battlestar Galactica (2004) - Rated 27 May 2022