We use cookies to improve your browsing experience on this site, show targeted ads, analyze traffic, and understand where our audiences come from. To learn more, read our Privacy Policy or contact us with any questions.
login | register
0 film ratings

georgekao

georgekao width="94" height="120"

Film Freak - 758 Film Ratings

Member Since: Apr 5, 2012

Location: San Francisco, CA, USA

Bio: When you look at my movie reviews you'll see 4 scores: (1) ENTERTAINMENT -- how entertaining it was for me; (2) SPIRITUALITY -- whether I found it to be "spiritual" (opening of the heart); (3) SUSTAINABILITY -- whether it made me think more about "sustainability" (planetary well-being and social responsibility); (4) FAMILY -- whether it's family-friendly.

more Recent Ratings

55 40% Paper Girls (2022) - Aug 11, 2022
"Entertainment: 3. Spirit: 0.5. Sustainability: 1. Family: 1"
60 55% Barely Lethal (2015) - Aug 11, 2022
"Entertainment: 3.5. Spirit: 0.5. Sustainability: 0.5. Family: 1.5"
70 79% Thirteen Lives (2022) - Aug 08, 2022
"Entertainment: 3.5. Spirit: 1.5. Sustainability: 1. Family: 1"
70 79% We Are The Champions (2020) - Aug 02, 2022
"Entertainment: 4. Spirit: 1. Sustainability: 0.5. Family: 1.5"
70 79% Star Trek: Strange New Worlds (2022) - Jul 31, 2022
"Entertainment: 3. Spirit: 1. Sustainability: 1.5. Family: 1.5"
50 25% The Gray Man (2022) - Jul 31, 2022
"Entertainment: 4. Spirit: 0. Sustainability: 0.5. Family: 0.5"
50 25% The Lost City (2022) - Jul 31, 2022
"Entertainment: 3. Spirit: 0.5. Sustainability: 0.5. Family: 1"
80 95% Hunt for the Wilderpeople (2016) - Jul 31, 2022
"Entertainment: 4. Spirit: 1. Sustainability: 1.5. Family: 1.5"
75 89% Ms. Marvel (2022) - Jul 13, 2022
"Entertainment: 4. Spirit: 0.5. Sustainability: 1. Family: 2"
65 68% Ant-Man (2015) - Jul 13, 2022
"Entertainment: 4. Spirit: 0.5. Sustainability: 0.5. Family: 1.5"