hettybutton

hettybutton
Flick Fan - 59 Film Ratings
Member Since: 29 Jan 2013
Location: Glasgow, UK
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

49 11% Dark City (1998) - Rated 22 May 2013
"I enjoyed the noir aesthetic of the city scenes and found the concept behind it interesting, however, I could not enjoy the film due to the way in which both the concept and the important plot twist are dealt with so briefly (the concept does not seem to be dealt with at all, really). This, the ridiculous nature of the villains, which made me feel pained whenever they were on the screen, and the dodgy, tacky aesthetic of The Strangers' world sadly made it impossible for me to enjoy this film."
1% Angus, Thongs and Perfect Snogging (2008) - Rated 10 May 2013
1% The Hangover (2009) - Rated 10 May 2013
56 14% Looper (2012) - Rated 07 May 2013
30 7% (500) Days of Summer (2009) - Rated 07 May 2013
30 7% All the Real Girls (2003) - Rated 07 May 2013
20 4% 300 (2007) - Rated 07 May 2013
54 12% The Raven (2012) - Rated 07 May 2013
30 7% Black Swan (2010) - Rated 07 May 2013
94 66% Little Miss Sunshine (2006) - Rated 07 May 2013