hlortega

hlortega
Movie Buff - 315 Film Ratings
Member Since: 11 Mar 2013
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

86 59% The Road Warrior (1981) - Rated 01 Feb 2016
"Mad Max 2 was much more engaging than the previous film. Max is presented with the opportunity to redeem his selfish behaviour for the sake of group with common interests. Packed with action, high octane driving, and even a few laughs, this installment better showcases the struggles between factions of post-apocalyptic Australia."
92 86% Mad Max: Fury Road (2015) - Rated 01 Feb 2016
"I really loved this film. Despite it being just one long chase scene back and forth, the stunts and acting were phenomenal. The story was deep enough to fulfill my needs while light enough to be carried on wheels. Characters were vibrant and so were the scenes. Charlize Theron did a great job headlining the film as well."
80 35% Mad Max (1979) - Rated 01 Feb 2016
"Movie was entertaining but for some reason I was turned off by the campiness. Usually I'm all for it but it was just hard to get past. I didn't really get the vibe that the world had suffered some nuclear fallout and why things looked the same. Set up the next movies, though."
85 54% Hugo (2011) - Rated 01 Feb 2016
"This was a really well done tale with heartwarming moments and also good laughs. It's a shame I was not able to watch in 3-D. I enjoyed it very much but also wasn't blown away and in love either."
87 65% Cars (2006) - Rated 09 Apr 2013
84 50% The Social Network (2010) - Rated 09 Apr 2013
91 83% True Grit (2010) - Rated 09 Apr 2013
73 23% Final Destination 3 (2006) - Rated 09 Apr 2013
83 46% Darkness Falls (2003) - Rated 09 Apr 2013
87 65% Disturbia (2007) - Rated 09 Apr 2013