Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
hnarejo

Film Freak - 822 Film Ratings

Member Since: Aug 11, 2015

Location: Auckland, Auckland, New Zealand

Age: 35

Gender: Male

Bio: I'm great fan of movies & music. I have my personal library of films collection.

Movies! Talk about them and I go crazy. I simply love watching movies and talking about them. Surely, there are numerous movie buffs around. If you're the one movie maniac who loves all the filmy gossips then you just gotta give it a start and believe me you'll get amazing stuff.

I like Action » Adventure » Animation » Comedy » Documentary » Drama » Family » Fantasy » History » Horror » Music » Musical » Mystery » Romance » Sci-Fi » Sport » Thriller » War » Western genres.
more Featured Reviews
98 76% L.A. Confidential (1997) - Sep 01, 2015
"L.A. Confidential deserves a place with the best crime films when it hangs tough in the style of Raymond Chandler and Dashiell Hammett. The individual cop, represented by Bud, and the department, represented by Ed, are equally corruptible: the cop as vigilante, the department as fascist state. Ellroy, the self-proclaimed "demon dog of American fiction," isn't interested in those Pollyannas who want to bring order to the seductive danger of chaos."
100 89% Blade (1998) - Sep 04, 2015
"Blade-played by Wesley Snipes using his considerable physical gifts in the action scenes but otherwise wasted-is a sort of uneasy hybrid of vampire and human the child of a woman killed in a vampire attack at the very end of her pregnancy. He inherited the vampire's speed, strength and senses but none of their vulnerabilities (in this film mostly silver weapons and UV light). He owes his name to his inordinate fondness for bladed weapons, which he uses to dispatch vampires one or two at a time. "
100 89% Kill Bill: Volume 1 (2003) - Aug 11, 2015
"Wedding party is slaughtered during a dress rehearsal in a rural chapel: The assassin, Bill, and his circle known as The Vipers left The Bride for dead, but unluckily for them she was merely comatose. Four years later, The Bride suddenly awakens from her coma and realizes what has been done to her. She sets off on a ferociously focused mission, setting out to seek revenge on. One by one, she kills the various members of the assassin group. She saves Bill for last. "
100 89% The Social Network (2010) - Aug 18, 2015
"Ten minutes into The Social Network the film's lead protagonist, Facebook founder Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg), speaking nearly a mile a minute, is made to look like a socially inept, the conversation ends with her breaking up with him. Director David Fincher adapted from Ben Mezrich's semi-fictional story of Facebook's roots, "The Accidental Billionaires," The Social Network portrays Zuckerberg as a villain who lies, cheats and steals his way to becoming the world's youngest billionaire"
100 89% Shrek (2001) - Sep 02, 2015
" Summary: Once upon a time in a far away swamp, there lived an ornery ogre named Shrek (Myers) whose precious solitude is suddenly shattered by an invasion of annoying fairy-tale characters."
100 89% 300 (2007) - Aug 18, 2015
"The story derives its foundation from the Spartan Battle of Thermopylae in which, for three days, 300 Spartan soldiers defended a mountain pass from an onslaught of a couple thousand Persians. The plot and the atmosphere of the film is wholly comic book: bending reality, like Sin City, with strange creatures and fantastic landscapes. Snyder shot 300 entirely in front of blue screens; the backgrounds and most of the picture's settings are computer generated. Painterly and impossibly grandiose e"
100 89% Kung Fu Panda 2 (2011) - Aug 29, 2015
"Kung Fu Panda charmed family audiences and kung-fu fans alike, largely on the appeal of three things: (a) Jack Black's wide-eyed fanboy mugging as Po, a roly-poly panda who loves kung fu and is improbably chosen to become the Dragon Warrior; (b) Dustin Hoffman's gruff but vulnerable mentor, the tiny red panda Master Shifu; and (c) a witty, occasionally inspired send-up of kung-fu movie conventions. "
95 60% Equilibrium (2002) - Sep 06, 2015
"Story about we will have a third world war and to stop a 4th man has lost its humanity taking the idea that we can feel away from us. We meet elite team John Preston(Bale) and Partridge(Bean) who eliminate anyone caught with any items that could cause emotions We see how they take out a whole hideout of criminals in an all guns blazing, picture burning style. We enter into what is a cult like city run by Father(Pertwee) who keeps the people on their drug Prozium which will cut out any emotion."
100 89% The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006) - Aug 17, 2015
"he film features an American having trouble adjusting to Japanese culture and ends with big race. (Is that a spoiler? Isn't obvious that a Fast and the Furious movie is going to conclude with a little car-on-car action?) But even mentioning Lost in Translation and Cars in this review devalues them. "
96 72% Air Force One (1997) - Sep 10, 2015
"After making a speech in Moscow vowing to never negotiate with terrorists, President James Marshall (Harrison Ford) boards Air Force One with his family (Wendy Crewson, Liesel Matthews) and advisers. When a group of terrorists led by Ivan Korshunov (Gary Oldman) hijacks the flight, the President's principles are put to the test. Feigning escape, ex-solider Marshall stows away in the aircraft and must race against time to rescue his family and everyone else on board."