Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
hotsake

Criticker Zealot - 14785 Film Ratings

Member Since: Jun 25, 2012

Location: Anchorage, Alaska, USA

Bio: I like watching movies purely for entertainment, so I tend not
to care if it's a "good film" "a Classic" or about style,
technique, or whatever.
All I ask is MAKE IT ENTERTAINING!
more Recent Ratings
55 41% Cosh Boy (1953) - May 14, 2021
"James Kenney is good but the rest of the movie is kind of lame and heavy-handed."
50 34% Deux Romains en Gaule (1967) - May 14, 2021
"Mildly amusing on its own but disappointing as part of the Asterix filmography."
60 49% Time Lock (1957) - May 13, 2021
"A simple story reasonably well told. The boy is terrible but everything else was pretty good."
50 34% Attack No. 1 - Tearful Immortal Bird (1971) - May 13, 2021
"This story really suffers from the choppy condensed compilation film format. I still enjoy this series but it makes me wish I could get my hands on the actual series."
80 91% For Heaven's Sake (1926) - May 13, 2021
"I loved this! This was just a simple, hilarious good time."
56 43% Khutwa Khutwa (1978) - May 13, 2021
"It's interesting. Not much more to say about it."
14 2% Cleaning Up!!? (1921) - May 13, 2021
"There's really nothing here."
46 29% Blazing the Western Trail (1945) - May 12, 2021
"Formulaic and somewhat fun even though the music numbers bring the film to a screeching halt."
81 93% Laura (1944) - May 11, 2021
"Well, this was fantastic. All the actors did a marvelous job, the direction was excellent and the score was solid. However, it's the dialogue that was the standout. "
70 71% Bearly Asleep (1955) - May 11, 2021
"Stupid yet enjoyable."