howardho

howardho
Flick Fan - 12 Film Ratings
Member Since: 23 Mar 2006
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

32 4% Robots (2005) - Rated 14 Aug 2007
87 70% Moulin Rouge! (2001) - Rated 14 Aug 2007
"Brilliant movie musical that is becoming a cult classic."
65 20% Planet of the Apes (2001) - Rated 14 Aug 2007
"Boring big-budget film that strips us of the intelligence and social urgency of the original."
88 79% The Lord of the Rings: The Two Towers (2002) - Rated 14 Aug 2007
"Best of the Trilogy."
63 12% Madagascar (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Vapid film that has quirky animation and talkative characters."
84 54% Sin City (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Stylish thrilling neo-noir. Lots of violence and bad acting, but features an amazing Mickey Rourke."
92 95% Dazed and Confused (1993) - Rated 14 Aug 2007
"Linklater's great nostalgia piece that does for the 70s what American Graffiti did for the 50s."
83 45% Good Night, and Good Luck (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Respectable film about the godfathers of TV journalism. But film is a bit too black and white morally to really feature any true conflict."
90 87% The Bridge on the River Kwai (1957) - Rated 14 Aug 2007
"David Lean's precursor to Lawrence of Arabia is funny and is an amazing study of culture clash (British v. Japanese, British v. American)."
73 29% War of the Worlds (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Spielberg's rehashes many of his better films in this. Still interesting visually."