[Im]-Movies

im_movies
Flick Fan - 16 Film Ratings
Member Since: 29 Jan 2013
Location: Columbia, Missouri, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: Come check me out at [Im]Perfect Movies: bit.ly/15C2d9k

more Recent Ratings

39 3% The Hangover Part III (2013) - Rated 26 May 2013
"Officially a nonsensical, unnecessary, unfunny lull of action-comedy filmmaking, a la the bits of IT'S A GOOD DAY TO DIE HARD script left in the desk. Here we have as much relevance as some co-oped abomination of John McClane bulldozing through DEATH TO SMOOCHIE. Ladies and gentlemen: THE HANGOVER PART III."
95 96% The Act of Killing (2012) - Rated 26 May 2013
"A character arch unlike any I've seen. A documentary less about the human potential for cruelty and evil, and more about the birth of the soul. In heaves horrifying, moving, infuriating, devastating, beautiful, and all at once profound. A masterpiece of narrative documentary filmmaking. Superb."
80 53% 28 Days Later (2002) - Rated 31 Jan 2013
"Influenced by video games, Danny Boyle's fast zombies were a shock and a unforeseen thrill. A smart, smart script, filmed with nuance so in sync with the zombie lore and anxieties. Still one of Boyle's brightest decisions: filming his "infected" in a jagged drop-frame style in order to capture the physicality of their violence--and then film Cillian Murphy with the same technique during the film's climax. The best zombie flick since Romero regenerated the genre. --imperfectmovies.wordpress.com"
77 34% Shutter Island (2010) - Rated 29 Jan 2013
"After two and a half viewings, it doesn't hold up, but, man, what a ride Leo treks us down on the first go around. Disappointingly un-Scorsese and loose, the film doesn't seem quite as fully realized as it should have. The moments of brilliance are brilliant (DiCaprio, his burning wife dream), but the film lags at times when the nuance isn't as profound. --imperfectmovies.wordpress.com"
77 34% The Blair Witch Project (1999) - Rated 29 Jan 2013
"Tiny budget, visual trickery, less less less is more, and, yes, the Shakicam, the film represents the dawn of one of three major strands in contemporary horror. However, don't judge it by the wear and wasted time left by its many successors. The original is innovative indie filmmaking, and reminded us of that which truly frightens us--that limitless chasm into which our imagination so masochistically and eagerly leaps: the darkness. --imperfectmovies.wordpress.com"
75 21% Gladiator (2000) - Rated 29 Jan 2013
"The first Joaquin Phoenix film I remember seeing, and man was he unsettling. The rest of the players pull their weight. Many of them are asked for a single note, sometimes two, but for the most part they nail those notes. The script lags from time to time, but the film doesn't deserve quite the flack it receives for winning Best Picture (though it did deny 'Crouching Tiger, Hidden Dragon' and 'Traffic'). --imperfectmovies.wordpress.com"
84 84% The Shawshank Redemption (1994) - Rated 29 Jan 2013
"A feat of storytelling in the classic Hollywood mode, this is the quality of movie the industry used to routinely make. An excellent, deceivingly simple story. Characters about whom we care very much. Refusal to adhere to stereotypes. A carefully directed and well woven thread of willpower and hope when no hope ought be present. --imperfectmovies.wordpress.com"
64 15% Ice Age (2002) - Rated 29 Jan 2013
"A fairly uninspiring movie, but a fan favorite, Dreamworks provided us one of the least relevant but most beloved animated lil' guys of the last fifteen years: Scrat."
79 46% Let Me In (2010) - Rated 29 Jan 2013
"A worthy remake. Many rip this film, and unfairly. In fact, it improves upon the original in terms of mercilessness to the source material: 'Let the Right One In' possessed a couple stray details from the novel which made little sense in the adaptation. The American remake features strong turns from its child leads, and the shift in pallet from blues and greys to reds and blacks is an effective one for what the remake sets out to achieve. --imperfectmovies.wordpress.com"
83 78% Chinatown (1974) - Rated 29 Jan 2013
"A classic noir that would've benefited from Roman Polanski trusting more in Robert Towne's original ending. Polanski strays little from the screenplay--oftentimes precisely trimming excess--but his visualization of nuance in the film's final moments is a lesser climax than offered in Towne's script. Nicholson is as you'd expect. The atmosphere is palpable, the cinematography rich. --imperfectmovies.wordpress.com"