James8a

james8a
Flick Fan - 67 Film Ratings
Member Since: 25 Nov 2013
Location: Ausitn, Texas, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

85 52% The Raid: Redemption (2012) - Rated 05 Mar 2014
75 26% Seven Pounds (2008) - Rated 17 Feb 2014
"Will Smith gives his heart, literally, to this movie. A heart weighs seven pounds. Holy shit."
90 85% Her (2013) - Rated 17 Feb 2014
"Stylized, warm hues and colors, acting so good you forget one of the characters is never on screen, Her is a beautiful love story. But, it is just a love story. All the tropes are there, sprinkled with questions about the universe and other existential thinking."
90 85% Saving Private Ryan (1998) - Rated 28 Nov 2013
79 35% I'm a Cyborg, But That's OK (2006) - Rated 28 Nov 2013
89 75% Little Miss Sunshine (2006) - Rated 28 Nov 2013
90 85% Shaun of the Dead (2004) - Rated 28 Nov 2013
76 29% 127 Hours (2010) - Rated 28 Nov 2013
89 75% Terminator 2: Judgment Day (1991) - Rated 28 Nov 2013
89 75% Akira (1988) - Rated 27 Nov 2013