JanaMarie

janamarie
Movie Buff - 206 Film Ratings
Member Since: 09 Aug 2016
Location: Grand Rapids, Michigan, USA
Age: 29
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: Indoorsy dog lover. I like worldbuilding and zombies. I also play WoW.

more Recent Ratings

20% Eden Lake (2008) - Rated 29 Jan 2024
"Hi, excuse me, yeah.. what was the point of this movie? It wasn't painful to watch, but at the end I just felt like.. nothing important had happened."
20% Antichrist (2009) - Rated 22 Jan 2024
"The relationship was beautiful; the gratuitous body horror was.. gratuitous body horror"
34% Leave the World Behind (2023) - Rated 01 Jan 2024
"Societal collapse movies be like: let's thrill for 2 hours and then ghost them"
62% Saltburn (2023) - Rated 27 Dec 2023
"I don't usually do meme reviews but.. this mf fucked the g r a v e"
48% Family Switch (2023) - Rated 03 Dec 2023
"I didn't know anything about this movie or what it was called when someone put it on, so I kind of internally groaned a little when I realized what it was going to be about. It's not anything new or surprising, but it's wholesome and it does have good funny moments. And a very cute dog. As Christmas movies go (for someone who mostly tries to avoid them), this is not so bad."
34% Deliver Us (2023) - Rated 26 Nov 2023
"Well that was.. intense. And bizarre. I really wish more explanation was given about the opening scene and the villain in general. Overall, it was.. okay. Just okay."
62% Tucker & Dale vs Evil (2010) - Rated 26 Nov 2023
"Another underdog that stole my heart! The comedic misunderstandings somehow don't get old for me, although on paper, it seems like they would. I wish I could be more specific, but enough time has lapsed since watching it that I've forgotten the specifics of what I liked so much. May be time to watch it again. :)"
62% Grandma's Boy (2006) - Rated 26 Nov 2023
"A lot more entertaining and less annoying than I thought it would be when one of the first actors I saw was Nick Swardson. Idk, buddy comedies with dumb humor and living sex objects are hit-or-miss with me.. and easily miss, especially as the release date gets earlier and earlier. I laughed a lot though, and I don't think it was just the edible. 🌿 🤔"
34% Bone Tomahawk (2015) - Rated 26 Nov 2023
"It was good, I guess.. I definitely could have gone my whole life without seeing the scene with Mortal Kombat level gore porn, but now it's too late. 🙃 So I hope that's what you're into."
62% Strays (2023) - Rated 30 Oct 2023
"yay dog cute do funny things"