Jasongirl67

Film Freak - 731 Film Ratings
Member Since: Jul 2, 2018
Bio: I've seen enough horror movies to know any weirdo wearing a mask is never friendly; Friday The 13th VI: Jason Lives
Recent Ratings
Check out Jasongirl67's...
100 94% | The Whale (2022) - Mar 22, 2023
"I didn’t want to know anything
going into this movie I knew it was going to be a gut punch for me
But I didn’t expect it hit as hard as it did
It doesn’t feel like I’m watching a movie
The characters feel very real and human
Full of anger regret and pain
Each dealing with their own issues
Brendan Fraser definitely earned his Oscar
But honestly I loved all of the characters and what they brought to their respective roles
I don’t mind telling you I was choking up at the end"
|
75 69% | Bel-Air (2022) - Nov 28, 2022
"Well this definitely turns the old tv show on it’s ear and gives it a much more serious and darker tone There are some elements of the old show and borrow some things in terms of story But it does it’s own thing with the stories and in no way do I feel like it is trying to copy the old show"
|
50 31% | Home Sweet Home (1981) - Nov 22, 2022
"This is a bad movie
But not the worst movie I’ve seen
The story is messy as hell and the kills are mediocre at best
But I will say they give you a wild variety of victims and characters
"
|
75 69% | Fear (1996) - Aug 28, 2022
"I suspected this was Mark’s first movie he acted in
It turned out I was wrong
But it was his first starring role and all I can is
Wow he gave a fantastic performance
I like the slow build up they did with the David character
Moody intense and scary
Not a horror movie by any means but I think it borrows some horror elements
Nice intense drama"
|
75 69% | Nope (2022) - Aug 27, 2022
"I adore Get Out
Us was completely over my head and ultimately I didn’t like it Which brings me to Nope
Did I like it ? Yep
Is it a masterpiece ? Nope
It’s a very unique way of telling a story and visually stunning to look at
Did I understand everything in the movie ?
For the most part yes
There are a few things that left me scratching my head But I don’t think we’re supposed to understand either
"
|
100 94% | The Omen (2006) - Aug 19, 2022
"This isn't a shot for shot remake like they did with Psycho
But let’s face it
It’s pretty darn close
( Personally)
I don't think you can go wrong with either film
But I give the remake a slight edge
Because I liked the special effects better"
|
25 13% | Omen IV: The Awakening (1991) - Aug 19, 2022
"The worst in the franchise
If you ask me
The thing I complimented Damien The Omen II for
Hiring really great child actors is the exact opposite of what they did in this movie
Also I felt they put to much focus on the little girl
Rather than adult characters protecting her as done in previous movies and I can’t even begin to understand the plot
Just not a very good movie in my opinion"
|
75 69% | Omen III: The Final Conflict (1981) - Aug 19, 2022
"Good story
But it lacks any cool special effects
All the kills are offscreen or implied
Feels pretty disappointing considering what we got from the first two movies"
|
100 94% | Damien: Omen II (1978) - Aug 19, 2022
"Great follow up to the original movie
Seven years after the ending of the original Omen
Damien is living with his rich powerful uncle and going to military school
The effects probably seem silly to today’s audience and I can admit they do seem a bit over the top
But for a 70’s film
(I feel) like they hold up really well
My favorite scenes when the guy falls through the ice and
I also love the scene where Damien realizes he’s the devil"
|
100 94% | The Omen (1976) - Aug 19, 2022
"Very good movie I prefer this over
The Exorcist
It’s not like a lot of horror where you get a lot of blood and gore
More like things happen that could be explained away as freak accidents
My favorite death when lightning strikes and causes the pole to go through the priest’s body
Probably more of a personal preference
But I like how they use close up shots on people's eyes to indicate when something bad is about to happen
bA very enjoyable movie and a good introduction for young"
|