javaboymk03

javaboymk03
Flick Fan - 15 Film Ratings
Member Since: 29 Mar 2022
Location: Indonesia
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

95 83% Juno (2007) - Rated 10 Apr 2022
"watched this first on highschool, saw mostly "oh great movie about teenage relationship with sex educations around the romance and comedy." decided to watch it again, it hit me harder. Saw something more that i mostly missed on my 1st watch, and that's the weight of a 16 year old kid expectations about adult life, and when it's not as she's expected it to be be it because of responsibility, people that generally change, or just simple naivete, the movie hits me harder that it was before"
80 16% The Trial of the Chicago 7 (2020) - Rated 07 Apr 2022
"Strong performances and dialogues, but after reading more about the trial itself, it feels like this is a sterilized version of the trial, while i can understand, trying to cram a whole trial into a 2 hour movie is not an easy task, but it's just not enough. This should've been a miniseries"
85 36% Drive (2011) - Rated 29 Mar 2022
"Literally me"
85 36% The Lighthouse (2019) - Rated 29 Mar 2022
"I don't drink, and i don't think I will. But i guess this is what drunk feels like, with all the farting, shidding, masturbating, cumming, mermaid pussy, fighting, almost kissing your homies, getting damned by your superior, and descending into madness"
85 36% Swallow (2020) - Rated 29 Mar 2022
"Excitingly uncomfortable, i have neither the heart nor the stomach to watch it again"
88 56% Spencer (2021) - Rated 29 Mar 2022
"Really captures the sense of stress, anxiety, and all other bad things Diana had to endure. Kristen Stewart of course steals the show, this is the first time i see her after my mom forced me to watch Twilight on theaters and she did her role perfectly, especially when she get dressed. Felt a bit dragged out towards the end but still a great experience"
70 10% Under the Skin (2014) - Rated 29 Mar 2022
"What? Pretentious as fuck. Also darude sandstorm"
90 66% Arrival (2016) - Rated 29 Mar 2022
"shows how people a lot of the time think that their irrational actions are rational because how different the word "rational" is to scientist, linguists, and politicians. How the story is structured is very unique and really subverts my expectation. the only problem is that some characters feel undercooked than others."
85 36% Lady Bird (2017) - Rated 29 Mar 2022
"I don't know how the fuck i can relate to these Americans despite being Asian and never even stepping foot on Sacramento, maybe the fake friends, being pretentious for the sake of looking cool and seeking identity, constant bantering between parents, and having no idea to do with what the fuck is going on with the world hits me the most, goes to show how well written, acted, and shot this movie is."
95 83% The Batman (2022) - Rated 29 Mar 2022
"From the perspective of someone that doesn't read the comics but enjoyed superhero movies, this is one HELL of a superhero movie. It's a tad bit hard to follow at first with some characters name just being dumped in the beginning of the movie, and the side characters a tossed aside for the sake of The Batman himself, though both of those thing didn't bother my enjoyment and how my eyes are glued to the screen for the entirety of the movie."