jetjaguar

jetjaguar
Movie Buff - 172 Film Ratings
Member Since: 30 Jun 2007
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

100 98% Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964) - Rated 01 Jul 2007
"Possibly cinema's greatest black comedy. There are so many great performances here, it would be folly to list them. The screenplay is a work of genius. Simply one of the best movies ever made, of any genre."
95 89% Groundhog Day (1993) - Rated 01 Jul 2007
"A beautifully-constructed comedy with a bizarrely philosophical premise. Murray traces the strange journey with a performance that borders on genius. Possibly his best work, and certainly Ramis' best film."
90 75% The Talented Mr. Ripley (1999) - Rated 01 Jul 2007
"Early proof that Damon had the goods. A great portrait of a twisted character."
90 75% South Park: Bigger, Longer, and Uncut (1999) - Rated 01 Jul 2007
"Subversive and self-referential to the extreme, this has to be one of the most offensive and yet observant comedies I've ever seen. And the songs rock."
65 24% Anger Management (2003) - Rated 01 Jul 2007
"Better than Sandler movies generally have a right to be."
85 63% Sexy Beast (2001) - Rated 01 Jul 2007
"One of those cases of a central performance that raises a film above its station. Kingsley takes a standard crime story and turns it into something harrowing."
100 98% MASH (1970) - Rated 01 Jul 2007
"One of the blackest of black comedies, and still one of Altman's greatest works. Never have comedy and tragedy lived so well together."
85 63% Harry Potter and the Goblet of Fire (2005) - Rated 01 Jul 2007
"One of the best of the series, with an epic scale that helps to suggest what's to come. The ending is a bit botched, though."
80 52% Lost in Translation (2003) - Rated 01 Jul 2007
"Not as good as the drooling over it has made it out to be, but certainly a very good film."
95 89% Brick (2005) - Rated 01 Jul 2007
"A brilliant transplanting of the detective noir genre to high school. Pitch perfect in every scene, with a terrific central performance by Levitt."